نیروهای آمریکایی امروز بر افراد وابسته به گروه طالبان در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند حمله هوایی اجرا کرده ‌اند. این نخستین حمله نیروهای آمریکایی بر طالبان، پس از امضای توافقنامه صلح است. سانی لِگت، سخنگوی این نیروها در توییتی اعلام کرده که این حمله پس از آن صورت گرفت که افراد وابسته به گروه طالبان […]

نیروهای آمریکایی امروز بر افراد وابسته به گروه طالبان در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند حمله هوایی اجرا کرده ‌اند. این نخستین حمله نیروهای آمریکایی بر طالبان، پس از امضای توافقنامه صلح است. سانی لِگت، سخنگوی این نیروها در توییتی اعلام کرده که این حمله پس از آن صورت گرفت که افراد وابسته به گروه طالبان در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند، یک قرارگاه نظامیان افغانستان را به صورت شدید مورد حملات قرار دادند.

دو روز پس از امضای توافقنامه صلح، طالبان اعلام کردند که روند کاهش خشونت پایان یافته و حملات این گروه علیه نظامیان افغان از سر گرفته خواهد شد. طالبان گفته اند که نیروهای خارجی را هدف حمله قرار نخواهند داد. اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در واکنش به این موضع ‌گیری طالبان گفته است که گروه طالبان باید سطح خشونت‌ها را پایین نگهدارد.

با این حال، پس از یازده روز وقفه نیروهای آمریکایی نخستین حمله هوایی را علیه گروه طالبان در ولایت هلمند اجرا کرد. سخنگوی نیروهای مأموریت حمایت قاطع گفته است که این نیروها پس از گذشت یازده روز، افراد وابسته به طالبان را در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند زمانی هدف قرار داده اند که بر یک پاسگاه نظامیان افغانستان حمله کرده بودند. این در حالیست که بر اساس توافقنامه امضای شده صلح میان آمریکا و گروه طالبان، طرف بر همدیگر حمله نمی کنند. اما سخنگوی نیروهای خارجی در کابل گفته است که این حمله در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان علیه طالبان صورت گرفته است. وی تأکید کرده است که این نیروها به تعهد خود پابند است؛ اما در صورت نیاز از شرکای خود دفاع می کنند. به گفته وی طالبان نیز باید از “حملات بیجا” خودداری کنند و به تعهدات شان برای کاهش خشونت پابند بمانند.

سانی لگت سخنگوی نیروهای خارجی در کابل گفته است: “ما به صلح متعهد استیم. در عین زمان ما مسوولیت داریم تا از شرکای خود- نظامیان افغانستان دفاع کنیم. افغان ‌ها و آمریکا توافقنامه‌ را رعایت کرده اند؛ اما معلوم می‌شود که طالبان قصد مخالفت دارند و خواست مردم را برای صلح نادیده می ‌گیرند.”

این در حالیست که در حمله های اخیر گروه طالبان در نقاط مختلف بر نظامیان کشور و غیر نظامیان تلفات وارد شده است. وزارت دفاع ملی می گوید که درپی حمله های این گروه در ولایت کندز، هفت سرباز ارتش به شهادت رسیدند.

سخنگوی نیروهای خارجی در کشور می گوید که رهبران طالبان به جامعه جهانی وعده داده بودند که حملات‌ شان را کاهش می‌ دهند و نیروهای خارجی از طالبان می خواهند که به این تعهدشان پایبند باشند.