دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان از وضعیت زنان کشور نگرانی کرده و گفته است که تمام حقوق شهروندان افغانستان به‌ ویژه زنان باید رعایت شود. یونما از تصمیم‌‌های اخیر وزارت امر به معروف‌ مبنی بر جلوگیری از ورود زنان و دختران به پارک‌‌ها و مکان‌های تفریحی، انتقاد کرده‎است.از سویی‌هم، شماری از فعالان […]

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان از وضعیت زنان کشور نگرانی کرده و گفته است که تمام حقوق شهروندان افغانستان به‌ ویژه زنان باید رعایت شود.

یونما از تصمیم‌‌های اخیر وزارت امر به معروف‌ مبنی بر جلوگیری از ورود زنان و دختران به پارک‌‌ها و مکان‌های تفریحی، انتقاد کرده‎است.از سویی‌هم، شماری از فعالان حقوق زن با ابراز نگرانی از حذف زنان از اجتماع از جهان خواسته‌اند که زنان و دختران افغانستان را فراموش نکند.

پس سقوط حکومت پیشین، محدودیت‌های زیادی بر زنان وضع شد. از پوشش‌شان گرفته تا ممانعت‌های انجام وظیفه توسط زنان و تعلیم دختران. حالا دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان ″یوناما″ با نشر تویتی گفته است که حقوق همه شهروندان افغانستان به‌ویژه زنان و دختران در افغانستان باید رعایت شود. این اداره از وضعیت زنان در کشور نگرانی کرده می‌گوید که  تمام حقوق شهروندان افغانستان به‌‌ویژه دست‌رسی زنان به تمام اشکال زند‌گی عمومی و حق دختران به تحصیل باید حفظ شود.

این در حالی‌است که اخیرا نماینده‌ی‌ ویژه‌ی‌ اتحادیه‌ی‌ اروپا برای افغانستان گفته که افغانستان به تعهداتش در قبال تامین حقوق زنان از جمله آموزش دختران عمل نکرده و در راستای مشارکت زنان در زندگی اجتماعی نیز محدودیت‌‌های بیش‌تر وضع کرده‌است.

در همین‌حال، شماری از فعالان حقوق زن از افزایش روز افزون محدودیت‌ها علیه زنان نگرانی کرده می‌گویند که نگران حذف زنان از اجتماع هستند. این زنان از جهان می‌خواهند که زنان و دختران افغانستان را فراموش نکند.

گفتنی‌است که چندی پیش وزارت امر به معروف طی دستوری ورد زنان به پارک‌‎های تفریحی و حمام‌ها را ممنوع اعلام کرد. سازمان عفو بین‌‌الملل خواهان لغو این دستور شده و گفته است که این کار ضربه‌ای دیگر به حقوق زنان افغانستان است.