در ادامه نگرانی‌ها از مسدودماندن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم در کشور، فرستاده ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان در دیدار با حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین کشور، بر بازگشایی عاجل مکتب‌های دختران تاکید کردند. دو طرف هم‌چنان آغاز گفتمان ملی را برای تامین صلح و ثبات دایمی در کشور ضروری دانسته‌‌اند. درهمین حال، شماری […]

در ادامه نگرانی‌ها از مسدودماندن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم در کشور، فرستاده ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان در دیدار با حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین کشور، بر بازگشایی عاجل مکتب‌های دختران تاکید کردند.

دو طرف هم‌چنان آغاز گفتمان ملی را برای تامین صلح و ثبات دایمی در کشور ضروری دانسته‌‌اند. درهمین حال، شماری از فعالان حقوق زن خواستار تامین حقوق زنان در کشوراند و می‌گویند که باید جامعه جهانی برای تامین حقوق زنان افغانستان گام‌های عملی بردارد.

نگرانی‌ها داخلی و جهانی با گذشت هر روز از مسدودماندن مکتب‌های دختران و کم شدن زمینه‌های آموزشی برای دختران کشور بالا می‌گیرد. جهان به این باور است که کاهش زمینه‌های آموزشی برای زنان افغانستان به این کشور صدمه وارد می‌کند.

روزا اوتنبایوا فرستاده ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان با حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین کشور دیدار کرده و گفت‌وگو کرده است. رییس‌جمهوری پیشین کشور در صفحه‌ی فیسبوکش نوشته است که در این دیدار در مورد مسدودماندن مکتب‌های دختران صحبت و دو طرف بر بازگشایی عاجل مکتب‌های متوسط و لیسه دختران تاکید کردند.

آقای کرزی هم‌چنان نوشته است که در این دیدار دو طرف تاکید کردند که برای تامین صلح و ثبات دایمی در کشور آغاز گفتمان ملی ضروری است. در همین حال، شماری از آگاهان امور سیاسی می‌گویند که آغاز گفتمان ملی در کشور میان جناح‌های مختلف می‌تواند در ثبات سیاسی کشور موثر تمام شود.

این درحالی‌است با سقوط حکومت پیشین، دروازه مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم مسدود شده و محدودیت‌های علیه کار و گشت‌وگذار زنان وضع شده‌است.