پیام‌های پیهم روسیه به اوکراین برای کشیدن پای آن‌ها به میز مذاکره! همین دیروز بود که دیمیتری پسکوف سخن‌گوی کرملین در یک پیام صوتی بار دیگر تاکید کرد که روسیه هرزمانی آماده مذاکره با اوکراین است و راه‌های دیپلماتیک را به همین منظور باز مانده‌اند. اما وی تاکید کرد که این مذاکرات باید در راستای […]

پیام‌های پیهم روسیه به اوکراین برای کشیدن پای آن‌ها به میز مذاکره!

همین دیروز بود که دیمیتری پسکوف سخن‌گوی کرملین در یک پیام صوتی بار دیگر تاکید کرد که روسیه هرزمانی آماده مذاکره با اوکراین است و راه‌های دیپلماتیک را به همین منظور باز مانده‌اند. اما وی تاکید کرد که این مذاکرات باید در راستای تحقق اهداف روسیه بوده و در محور حاکمیت ملی این کشور بچرخد: ″ما بارها گفته‌ایم که برای دست‌یابی به اهداف خود به مذاکرات آماده هستیم، اما توجه همگان را به این واقعیت جلب کردیم که در حال‌حاضر چنین امکانی را نمی‌بینیم، زیرا در کییف هیچ گونه تمایلی برای مذاکره دیده نمی‌شود″.

امروز و پس از مدت‌ها خاموشی اوکراین سرانجام این کشور در مورد مذاکره با روسیه پاسخ داد و شرایط این کشور برای گفت‌وگو با مسکو را واضیح ساخت. ولادیمیر زلنسکی رییس‌جمهور این کشور در یک پیام ویدیویی تاکید کرد که اوکراین در صورت با روسیه وارد مذاکره می‌شود که مسکو به حمله نظامی خود به اوکراین پایان داده و تمامی نیروهای خود از این کشور را دوباره بیرون کند. وی درادامه گفت روسیه باید تمامی خسارات وارد شده به اوکراین در اثر جنگ را بپردازد و افرادی که به جنایت جنگی متهم هستند را محاکمه کند: ″یک بار دیگر می‌گویم که شرایط ما برای مذاکره با روسیه، احیای تمامیت ارضی، احترام به منشور ملل متحد، جبران تمام خسارات ناشی از جنگ، مجازات هر جنایتکار جنگی و تضمین عدم تکرار نقض حاکمیت ملی اوکراین است″.

از سویی دیگر روسیه از سیاست‌های امریکا و شماری از کشورهای غربی انقاد کرد. دیمیتری مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه گفته است که امریکا و شماری از کشورهای غربی به خاطر سلطه جویی در جهان به سیاست‌های غلط متوسل شده‌اند: ″متأسفانه تعدادی از کشورهای غربی، در درجه اول ایالات متحده و تعدادی از شرکای کوچک آن، با وجود واقعیت عینی، به دیدگاه ‌های منسوخ پایبند هستند. آن‌ها در واقع پابند به عقاید سیاسی نو استعماری هستند و نمی‌خواهند مواضع و اراده‌‌های دولت‌‌های مستقل را در نظر بگیرند و هنوز درک نکرده‌‌اند که جهان تغییر کرده‌است″.

این گفته‌ها در حال بیان می‌شود که ولادیمیر زلنسکی مدت پیش هرگونه مذاکره با روسیه را رد کرده بود. وی با صدور فرمانی تاکید نموده بود، تازمانی که ولادیمیرپوتین رییس‌جمهور روسیه باشد با این کشور هیچ‌گونه مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.