ادامه‌ی جنگ اوکراین و اظهارات ضد و نقیض در مورد تلفات دوطرف نبرد! در پی تشدید تنش‌ها میان کیف و مسکو پس از حملات هواپیمای بدون سرنشین اوکراین به کشتی‌های روسیه، مسکو از وارد کردن تلفات و خسارات سنگین به نیروهای کیف خبر می‌دهد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است، نیروهای این کشور در عملیات‌های […]

ادامه‌ی جنگ اوکراین و اظهارات ضد و نقیض در مورد تلفات دوطرف نبرد!

در پی تشدید تنش‌ها میان کیف و مسکو پس از حملات هواپیمای بدون سرنشین اوکراین به کشتی‌های روسیه، مسکو از وارد کردن تلفات و خسارات سنگین به نیروهای کیف خبر می‌دهد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است، نیروهای این کشور در عملیات‌های خود طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۵۰۰ نیروی نظامی و محلی اوکراین را کشته‌اند.

ایگو کوناشنکوف سخن‌گوی این وزارت گفته است که در این عملیات، به‎‌شمول یک فروند هواپیمای سوخو ۲۵ بیش از ده فروند چرخبال و هواپیمای بدون شرنشسین اوکراین را نیز منهدم شده‌اند: ″نیروهای ما در عملیات‌های جداگانه در مناطق مختلف اوکراین، به تعداد ۵۸۰ نیروی نظامی و ملی گرای اوکراین را از پا درآورده اند. هم‌چنین سیستم دفاع هوایی ما یک فروند هواپیمای سوخو ۲۵، دوچرخ بال ام آی هشت و ده فروند هواپیمای بدون سرنشین دشمن را سرنگون کرده است″.

اما اوکراین تمام ادعاهای روسیه را رد کرده و آن‌را بی‌اساس خوانده است. ولادیمیر زلنسکی رییس‌جمهور این کشور در پیام ویدیویی شبانه خود گفته است نیروهای تحت امرش حمله بزرگ روسیه به منطقه دونتسک را دفع کرده‌اند. وی از محل دقیق درگیری چیزی نگفت؛ اما ادعا کرد که در روزهای اخیر نیروهای زیاد روسیه را اسیر کرده‌اند: ″نیروهای ما اقدامات تهاجمی روسیه را متوقف کردند، حمله روسیه دفع شد. این حمله توسط یک واحد نظامی دشمن در شرق دونتسک آغاز شده بود، باید بگویم صندوق مبادله اسیران اوکراین دوباره پر شده است″.

از سویی دیگر وزارت خارجه روسیه بار دیگر آمادگی این کشور را برای مذاکره با اوکراین اعلام کرده‌است. سرگی لاوروف وزیر امورخارجه این کشور در مصاحبه با یک رسانه، گفته است که روسیه آماده مذاکره با اوکراین است؛ اما این مذاکرات باید به اساس منافع ملی این کشور باشد.: ″تمایل روسیه از جمله رییس‌جمهور پوتین برای انجام مذاکرات در مورد اوکراین تغییر نکرده است. ما همیشه آماده گوش دادن به پیشنهادات شرکای غربی خود با هدف کاهش تنش خواهیم بود، مشروط بر این که مسکو پیشنهادهای واقع‌ بینانه ‌ای دریافت کند که منافع و امنیت روسیه را در نظر بگیرد″.

این در حالی‌است که نیروهای روسیه حملات شدیدی را صبح روز 〈یک‌شنبه، ۸ عقرب〉 به کیف پایتخت اوکراین انجام داده‌اند. مقام‌های اوکراین گفته اند که روسیه ۴۰ موشک کروز را به سوی مرکز این کشور شلیک کرده که باعث قطع گسترده برق نیز شده‌است.