درپی وقوع دو رویداد ترافیکی در ولایت‌های دایکندی و بغلان، هفت تن جان باختند و دو تن دیگر زخم برداشته‌اند. در ولایت دایکندی، در پی واژگون ‌شدن یک موتر نوع فلانکوچ، یک پدر و پسر جان باخته ‌اند و یک تن دیگر زخم برداشته است. هم‌چنان ولایت بغلان، یک موتر در نهر ″بند دوم″ شهر […]

درپی وقوع دو رویداد ترافیکی در ولایت‌های دایکندی و بغلان، هفت تن جان باختند و دو تن دیگر زخم برداشته‌اند.

در ولایت دایکندی، در پی واژگون ‌شدن یک موتر نوع فلانکوچ، یک پدر و پسر جان باخته ‌اند و یک تن دیگر زخم برداشته است. هم‌چنان ولایت بغلان، یک موتر در نهر ″بند دوم″ شهر پلخمری واژگون شده‌است که درپی آن پنج تن جان باخته اند.

در این اواخر رویدادهای ترافیکی در کشور افزایش یافته است. طوری که همه روزه یک رویداد ترافیکی در مناطق مختلف گزارش می‌شود. در تازه‌ترین مورد در ولایت‌های بغلان و دایکندی دو رویداد ترافیکی به‌قوع پیوسته است که درپی آن تعدادی جان باختند و شماری نیز زخم برداشته‌اند. در دایکندی، فرماندهی پولیس این ولایت با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در پی واژگون ‌شدن یک موتر فلانکوچ در دایکندی، یک پدر و پسر جان باخته‌‌اند و یک تن دیگر زخم برداشته است. این حادثه دیروز〈یک‌شنبه، ۲۹ عقرب〉 در قریه «تگاب کورگه» ولسوالی اشترلی رخ داده‌است. این رویداد زمانی رخ داد که موتر فلانکوچ که از اشترالی به‌سمت نیلی، مرکز دایکندی در حرکت بود، از جاده منحرف و واژگون شده‌است. مسیرهای ارتباطی ولایت دایکندی، گواه حوادث مرگ‌باری ترافیکی است. بیش‌تر جاده‌های این ولایت خامه و غیرمعیاری است.

در همین‌حال، شیراحمد برهانی، سخن‌گوی فرماندهی پولیس بغلان می‌گوید که در نتیجه‌ی واژگون شدن یک موتر در نهر “بند دوم” در شهر پلخمری، پنج تن جان باختند و یک تن دیگر زخم برداشته است. به‌گفته او، این رویداد صبح امروز رخ داده‌است و قربانیان شامل یک کودک، زن و سه مرد استند.

این در حالی‌است که به علت عدم تطبیق قوانین ترافیکی و نبود جاده‌‌های معیاری سالانه صدها تن در نتیجه رویدادهای ترافیکی در کشور کشته و زخمی می‌شوند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در توییتی قربانیان سالانه رویدادهای ترافیکی را همگانی کرده‌است. بربنیاد معلومات گوترش، سالانه در پی رویدادهای ترافیکی یک میلون سه صد هزار تن در جهان جان می‌دهند و ۵۰ میلیون تن زخمی می‌شوند. دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرده‌است که با ایمن کردن جاده‌ها می‌توان زند‌گی بسیاری از شهروندان را در سراسر جهان نجات داد.