وزارت امور خارجه امریکا گفته است که در پی انتقال منظم قدرت به یک دولت فراگیر در افغانستان است. این وزارت با نشر بیانیه‌ای گفته که به فشار برای انتقال منظم قدرت به یک دولت‌فراگیر در افغانستان با حضور زنان و اقلیت‌ها، ادامه خواهیم داد. درهمین‌حال، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان می‌‎‌گوید در صورت […]

وزارت امور خارجه امریکا گفته است که در پی انتقال منظم قدرت به یک دولت فراگیر در افغانستان است. این وزارت با نشر بیانیه‌ای گفته که به فشار برای انتقال منظم قدرت به یک دولت‌فراگیر در افغانستان با حضور زنان و اقلیت‌ها، ادامه خواهیم داد.

درهمین‌حال، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان می‌‎‌گوید در صورت توافق گروه‌های سیاسی بر سر اصول، احتمال برگزاری نشست شبیه بن وجود دارد.

چهار دهه جنگ و خشونت و دخالت‌های بیرونی، افغانستان را بار دیگر بر یک دوراهی و انتخاب استراتژیک قرار داده است. علی رغم چالش‌ها، تضادها و شگاف‌های عمیق موجود، مردم افغانستان چاره‌ای جز انتخاب راه حل اساسی برای پایان ۴۰ سال خشونت و آشوب ندارند.

در همین‌حال، وزارت امور خارجه امریکا با نشر بیانیه‌ای، گفته است که تعهد این کشور به مردم افغانستان پایدار است و به تلاش خود برای تشکیل دولتی فراگیر که حقوق زنان و اقلیت‌ها در آن رعایت شود، ادامه می‌‌دهد: ″تعهد ما به مردم افغانستان پایدار است. ما به فشار برای انتقال منظم قدرت به یک دولت فراگیر با حمایت گسترده، به‌ ویژه زنان و اقلیت‌ها، ادامه خواهیم داد. امریکا از هر ابزار دیپلماتیک، اقتصادی، سیاسی و کمکی که در اختیار دارد، برای حمایت از حقوق اساسی مردم افغانستان استفاده خواهد کرد.″

در بیانیه‌ای این‌ وزارت آمده است، امریکا می‌ خواهد اطمینان حاصل کند که حکومت سرپرست به تعهدات‌ش در قبال مردم افغانستان پابند می‌‌مانند.

از سویی‌هم، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان در گفت‌وگو با رسانه‎‌ها می‌گوید در صورت توافق گروه‌‎های سیاسی بر سر اصول، احتمال برگزاری نشست شبیه بن وجود دارد: ″روند حل اختلافات میان گروه‌های سیاسی زمان ‌گیر است اگر گروه‌‌های سیاسی افغانستان اختلافات را کنار گذاشته و بر سر یک سلسله اصول اساسی باهم توافق کنند، ممکن است اتحادیه اروپا از برگزاری یک نشست شبیه بن حمایت کند.″

در سال ۱۳۸۰ خورشیدی، شهر بن آلمان میزبان نشست مهم بود که در آن چارچوب نظام جمهوریت ریخته شد، و آن نشست با نام بن معروف است. بسیاری‌ها عدم حضور همه گروه‌های سیاسی و برخی کشورهای منطقه را از مشکلات عمده‌ای آن می‌دانند. حالا پس از ۲۰ سال، بار دیگر برگزاری نشست شبیه بن بر سر زبان‌ها است، دیده شود که سیاسیون افغانستان از آن واقعه تاریخی که گره کور مشکلات کشور را نگشود، چه چیزهای آموخته‌اند.