حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران از امریکا خواست که ثابت کند دارای حسن‌نیت و اراده واقعی برای انجام مذاکرات است. وی هم‌چنان تاکید کرد که امریکا باید ثابت کند که درصدد استفاده از مذاکرات برای وقت ‌کشی و یافتن بهانه دیگری برای نقض تعهدات خود و تداوم تحریم‌‌ها نیست. وی هم‌چنان افزود که در […]

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران از امریکا خواست که ثابت کند دارای حسن‌نیت و اراده واقعی برای انجام مذاکرات است.

وی هم‌چنان تاکید کرد که امریکا باید ثابت کند که درصدد استفاده از مذاکرات برای وقت ‌کشی و یافتن بهانه دیگری برای نقض تعهدات خود و تداوم تحریم‌‌ها نیست. وی هم‌چنان افزود که در حال‌حاضر جامعه جهانی با چالش‌‌های فزاینده ‌ای در ابعاد منطقه‌‌ای و بین‌‌المللی مواجه است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در نخستین نشست هماهنگ ‌کننده ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد از خروج امریکا از توافق‌نامه هسته‌ای با ایران انتقاد کرد  و گفت که بار دیگر بی‌اعتنایی امریکا به تعهدات بین‌المللی خود و نقض آشکار قطع‌نامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد را دلایل اصلی به نتیجه نرسیدن مذاکرات خواند. وی افزود کشورش طی سال‌های اخیر و علی‌رغم بدعهدی امریکا و بی‌‌عملی اروپا، به راهکار حل‌ و فصل صلح‌آمیز موضوع پرونده هسته‌‌ای پایبند بوده و مسیر گفت‌وگو برای حفظ توافق‌نامه را همواره باز نگهداشته است.

وی افزود دولت ایران ضمن تاکید بر اراده قاطع ایران به ادامه مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای تاکید کرد و گفت که تنها هدف چنین مذاکراتی باید تعهد قوی همه طرف‌‌ها به اجرای کامل تعهداتشان تحت توافق‌نامه هسته‌‌ای باشد.

وی هم‌چنان دراین نشست تاکید کرده‌است که جامعه جهانی با چالش‌های فزاینده‌‌ای در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه است. به گفته وی علی‌ رغم تداوم تلاش‌‌های جامعه بین‌المللی جهت رسیدگی و غلبه بر این چالش‌ها، یک‌جانبه ‌گرایی و هژمونی ‌طلبی برخی قدرت‌‌های جهانی، دوران جدیدی از ناآرامی و بی‌ثباتی را برای جامعه بین‌المللی به ‌ارمغان آورده است. این در حالی‌است که جوزپ بورل، مسول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا گفته است در خصوص برجام، مذاکرات در بن‌‌بست است و چیز جدیدی وجود ندارد.