اوزبیکستان و پاکستان گذرگاه‌ های مرزی خود را با افغانستان برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا بسته ‌اند. تاکنون در افغانستان یک مورد مثبت ویروس کرونا و در پاکستان چهار مورد مثبت این بیماری ثبت شده، اما هیچ موردی از این ویروس در اوزبیکستان دیده نشده است. ورالدین رووفی، مسوول بندر حیرتان، مرز میان افغانستان […]

اوزبیکستان و پاکستان گذرگاه‌ های مرزی خود را با افغانستان برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا بسته ‌اند. تاکنون در افغانستان یک مورد مثبت ویروس کرونا و در پاکستان چهار مورد مثبت این بیماری ثبت شده، اما هیچ موردی از این ویروس در اوزبیکستان دیده نشده است.

ورالدین رووفی، مسوول بندر حیرتان، مرز میان افغانستان و اوزبیکستان می گوید که مرزبانان اوزبیکستان بدون هماهنگی شب دوشنبه مرز میان دو کشور را به روی مسافران و اموال تجاری بسته‌ اند. به گفته او، مشخص نیست این مرز برای چه مدت مسدود خواهد بود اما به زودی آن ها با مقام‌ های اوزبیکستانی در این مورد گفتگو می ‌کنند. در کنار مسافران، روزانه هزاران تُن مواد غذایی، نفت و مواد ساختمانی از این مسیر وارد افغانستان می ‌شود و این مرز از گذرگاه‌ های تجاری مهم برای افغانستان است.

درهمین حال، مسوولان محلی کندهار می گویند که گذرگاه بولدک- چمن از صبح روز دوشنبه به روی هرگونه رفت و آمد بسته شده است. بهیر احمدی، سخنگوی والی کندهار می گوید که جانب پاکستان این گذرگاه را به دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا بسته اند. به گفته وی، این گذرگاه برای یک هفته بسته خواهد بود.

وزارت داخله پاکستان روز یکشنبه با ارسال مکتوب رسمی به مقام‌ های ایالتی بلوچستان دستور داد که برای جلوگیری از انتقال احتمالی ویروس کرونا از افغانستان به پاکستان، مرز چمن بسته شود. پاکستان به دنبال ثبت پنجاه و پنج واقعه مشکوک و یک واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان این اقدام را روی دست گرفته است. گذرگاه بولدک- چمن مسیر پر رفت و آمد میان افغانستان و پاکستان است.