تشکیل حکومت‌فراگیر در افغانستان یکی از خواست‌های عمده کشورهای جهان و منطقه برای به‌رسمیت شناختن حکومت امارت اسلامی است. جهان بارها تاکید کرده که امارت اسلامی باید حکومت‌فراگیر تشکیل بدهد که از تمام اقوام افغانستان نمایندگی کند. در تازه‌ترین مورد باردیگر، حسن کاظمی قمی، نماینده‌ی ویژه‌ی ایران در امور افغانستان،در گفت‌وگو با خبر‌گزاری ایسنا گفته […]

تشکیل حکومت‌فراگیر در افغانستان یکی از خواست‌های عمده کشورهای جهان و منطقه برای به‌رسمیت شناختن حکومت امارت اسلامی است.

جهان بارها تاکید کرده که امارت اسلامی باید حکومت‌فراگیر تشکیل بدهد که از تمام اقوام افغانستان نمایندگی کند. در تازه‌ترین مورد باردیگر، حسن کاظمی قمی، نماینده‌ی ویژه‌ی ایران در امور افغانستان،در گفت‌وگو با خبر‌گزاری ایسنا گفته است که ایران در شرایط کنونی با طالبان تعامل می‌کند؛ اما تا دولت‌فراگیر تشکیل نشود، حکومت امارت اسلامی را به‌رسمیت نمی‌شناسد. به گفته او، مسوولان طالبان به این جمع‌‌بندی رسیده ‌اند که دولت مشارکتی شکل گیرد.

نماینده‌ی ویژه‌ی رییس‌جمهور ایران در امور افغانستان هم‌چنان تاکید کرده که خالی کردن عرصه در افغانستان به این معنا است که تروریزم در این کشور قوی می‌‌شود و به‌سمت مرزهای دیگر هم کشیده می‌شود. این در حالی‌است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها کار بگیرد.

گفتنی‌است که پیش از این ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور ایران، نیز بر تشکیل حکومت‌فراگیر در افغانستان تاکید کرده و گفته بود که تشکیل حکومت همه‌شمول در افغانستان تضمین کننده ثبات دایمی در منطقه است.