ایران و روسیه ثبت نام نظامیان پیشین افغانستان برای درگیری اوکراین را رد و برخی رسانه‌ها را به انتشار اخبار جهت دار و جعلی متهم کردند. شورای عالی امنیت ملی ایران، گزاش‌های مبی بر ثبت نام نیروهای امنیتی پیشین افغانستان برای شرکت در جنگ اوکراین را نادرست خواند. پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه […]

ایران و روسیه ثبت نام نظامیان پیشین افغانستان برای درگیری اوکراین را رد و برخی رسانه‌ها را به انتشار اخبار جهت دار و جعلی متهم کردند. شورای عالی امنیت ملی ایران، گزاش‌های مبی بر ثبت نام نیروهای امنیتی پیشین افغانستان برای شرکت در جنگ اوکراین را نادرست خواند.

پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه هم گزارش  رسانه‌‌های غربی مبنی بر تلاش روسیه برای به خدمت گرفتن نیروهای ویژه پیشین افغانستان را رد کرد.

این در حالی‌است که روز گذشته سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا گفت که نمی‌تواند گزارش پیوستن نیروهای امنیتی پیشین افغانستان به جنگ اوکراین را تایید کند.

با سقوط نظام پیشین و روی کار آمدن حکومت کنونی ارتش کشور از هم پاشید و ۳۰۰ هزار نیروی دفاعی، امنیتی و استخباراتی افغانستان بی‌سرنوشت شدند. برخی آن‌ها از ترس انتقام جویی کشور را ترک کردند، برخی دیگر خانه نشین شدند و یا به کارهای شاقه روی آوردند. در این اواخر گزارش‌های از جذب این نیروها برای جنگ در اوکراین منتشر شده‌است. در همین‌حال، شورای امنیت ملی ایران ثبت نام نظامیان پیشین افغانستان برای درگیری اوکراین را رد و برخی رسانه‌ها را به انتشار اخبار جهت دار متهم کرد. شورای عالی امنیت ملی نوشته است، که برخی رسانه‌‌هایی که به انتشار اخبار جهت دار و بدون پشتوانه برای ایجاد جریان‌های خبری جعلی شهرت دارند، به نقل از منابع ناشناس مدعی شدند که برخی از نیروهای امنیتی پیشین افغانستان برای شرکت در جنگ اوکراین در ایران ثبت ‌نام می‌‌کنند.

پیش از این نیز، ضمیر کابولوف، نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه در امور افغانستان، گزارش‌های رسانه‌های غربی مبنی بر تلاش روسیه برای به خدمت گرفتن نیروهای ویژه پیشین افغانستان برای شرکت در درگیری‌ها در اوکراین را دروغ خواند.

این در حالی‌است که پیش از این خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود، که گویا روسیه در تلاش است تا نیروهای ویژه پیشین افغانستان را برای درگیری‌های اوکراین به کار گرفته و برای هر نظامی ماهانه ۱۵۰۰ دالر می‌‌پردازد.