ایران در واکنش به‌تصویب قطع‌نامه علیه این کشور در شورای حکام سازمان جهانی اتمی، ظرفیت غنی‌سازی یورانیم را به ۶۰ درصد افزایش داد. محمد اسلامی ریس سازمان انرژی‌اتمی ایران می‌گوید که این اقدام در دو سایت و مطابق به‌قوانین سازمان جهانی اتمی انجام شده وتاکید نمود که فشارهای سیاسی علیه این کشور هرگز نتیجه نخواهد […]

ایران در واکنش به‌تصویب قطع‌نامه علیه این کشور در شورای حکام سازمان جهانی اتمی، ظرفیت غنی‌سازی یورانیم را به ۶۰ درصد افزایش داد. محمد اسلامی ریس سازمان انرژی‌اتمی ایران می‌گوید که این اقدام در دو سایت و مطابق به‌قوانین سازمان جهانی اتمی انجام شده وتاکید نمود که فشارهای سیاسی علیه این کشور هرگز نتیجه نخواهد داد و در مقابل هر نوع فشار، پاسخ مناسب ارائه خواهند کرد.

در این حال وزیر امور خارجه ایران بار دیگر سازمان جهانی انرژی‌اتمی را متهم به‌رفتار سیاسی در مقابل تهران نموده و افزود که دست‌یابی به‌توافق نهایی برجام به‌علت پابندی طرف‌های غربی به‌مجهول ماندن اتهام‌های سازمان جهانی انرژی اتمی علیه ایران به‌حالت تعلیق قرار گرفته است.

پس از آن‌که شورای حکام سازمان جهانی انرژ‌اتمی قطع‌نامه ضد ایرانی ارائه شده توسط کشورهای امریکا، فرانسه، جرمنی و انگلیس را به‌تصویب رساند، ایران این قطع‌نامه را محکوم نموده و بار ها هشدار داد بود که اقدام متقابل انجام خواهد داد. سرانجام امروز این کشور اعلام کرد که در واکنش به‌تصویب قطع‌نامه شورای حکام سازمان جهانی انررژی‌اتمی، ظرفیت غنی‌سازی یورانیم را در دو سایت فردو و نطنز به ۶۰ درصد افزایش داده‌است. محمد اسلامی ریس انرژی‌اتمی ایران در دیدار با خبرنگاران اقدامات انجام شده را پاسخ مناسب به‌رفتارهای ضد ایرانی در سازمان جهانی خواند و گفت که همه این عملیات‌ها قانونی و مطابق قوانین بین‌المللی انجام شده‌است.

ریس سازمان انرژی‌اتمی ایران تاکید نمود که فشارهای سیاسی و صدور قطع‌نام‌ها هیچ تاثیر بالای فعالیت‌های هسته‌ای این کشور نخواهد گذاشت. وی از سازمان جهانی انرژی‌اتمی خواست که حرفوی رفتار نموده و تحت فشار کشورهای غربی قرار نگیرد.

در این‌حال امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی از مسیر فنی خارج شده و صرف سیاسی عمل می‌کند. وی یکی از علت‌های عدم دست‌یابی به‌توافق نهایی بین ایران و امریکا را، پابندی کشورهای غربی به‌مبهم ماندن اتهام‌های سازمان جهانی انرژی‌اتمی علیه ایران خواند.

این اظهارات در حالی مطرح شد که شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی روز 〈پنج‌شنبه ۲۶ عقرب〉 قطع نامه ارائه شده توسط امریکا و ترویکا اروپا را به‌تصویب رساند. در این قطع‌نامه که با مخالف چین و روسیه روبه‌رو شد، نویسندگان با تکرار ادعاهای قبلی درباره کشف مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده در ایران، خواستار همکاری ایران با آژانس بین‌المللی هسته‌‌ای شده‌اند.