سازمان جهانی انرژی اتمی تایید کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظامی نیست. رافایل گروسی رییس این سازمان، در مصاحبه تلویزیونی گفته است که ایران در حال‌حاضر هیچ برنامه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای ندارد و فعالیت‌های اتمی این کشور غیر نظامی است. در این حال، وزارت امور خارجه ایران، تصویب قطع‌نامه ضد ایرانی در سازمان جهانی […]

سازمان جهانی انرژی اتمی تایید کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظامی نیست.

رافایل گروسی رییس این سازمان، در مصاحبه تلویزیونی گفته است که ایران در حال‌حاضر هیچ برنامه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای ندارد و فعالیت‌های اتمی این کشور غیر نظامی است. در این حال، وزارت امور خارجه ایران، تصویب قطع‌نامه ضد ایرانی در سازمان جهانی انرژی اتمی را محکوم کرده و افزوده است که تهران به‌زودی اقدام متقابل انجام خواهد داد. این وزارت نیز تاکید کرده است که ایران هیچ برنامه‌ی برای ساخت سلاح اتمی ندارد.

در حالی که توافق‌نامه اتمی ایران و شماری از کشورهای غربی موسوم به برجام به‌بن‌بست مواجه شده است و این کشورهای غربی تهران را به‌استفاده نظامی از برنامه اتمی این کشور متهم می‌نمایند، سازمان جهانی انرژی اتمی هر نوع فعالیت نظامی در برنامه اتمی ایران را رد کرده‎‌است.

رافایل گروسی رییس سازمان جهانی انرژی اتمی در مصاحبه با تلویزیون سی‌بی‌اس، موجودیت برنامه هسته‌ای نظامی در ایران را رد کرده و گفته است که در حال‌حاضر هیچ نشانه مبنی بر این که ایران به دنبال دست‌یابی به سلاح هسته‌ای است، دریافت نشده‌است.

رییس سازمان جهانی انرژی اتمی در عین حال تایید کرده‌است که اکنون به‌اندازه ساخت یک بمب انفجاری در راکتورهای هسته‎ای ایران مواد وجود دارد. گروسی در پاسخ به‌سوالی که آیا فعالیت‌های هسته ایران در نطقه غیر قابل بازگشت رسیده گفت که برنامه هسته‌ای ایران تحت کنترل سازمان جهانی است و این سازمان برنظارت خود ادامه می‌دهد تا مانع دست‎‌یابی تهران به‌سلاح هسته‌ای شود: ″در سطح فعلی تولید اورانیوم غنی شده، ایران توانسته که مواد کافی برای ساخت بیش از یک وسیله انفجاری را، در صورتی که قصد ساخت آنرا داشته باشد، فراهم سازد. اما ما هیچ اطلاعاتی در مورد آنکه نشان دهد ایران در حال حاضر برنامه هسته‌ای نظامی دارد، در اختیار نداریم. این‌که ایران یک قدرت هسته‌ای شده است را رد می‌کنیم اما به‌شدت فعالیت می کنیم تا به این نقطه نرسد.″

در این حال، وزارت خارجه ایران بار دیگر تصویب قطع‌نامه ضد ایرانی در سازمان جهانی انرژی اتمی را محکوم کرده و گفته است که این کشور ب‌زودی اقدامات مناست را در زمینه انجام خواهند داد. ناصر کنعانی سخن‌گوی این وزارت در نشست خبری، فعالیت‌های هسته‌ای این کشور صلح‌آمیز خوانده و تاکید کرده است که ایران هیچ‌گاهی به‌دنبال دست‌یابی به‌سلاح اتمی نیست.

این اظهارات در حالی مطرح شد که شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی روز 〈پنج‌شنبه، ۲۶ عقرب〉 هفته گذشته، قطع‌نامه ارایه شده توسط امریکا و ترویکا اروپا را به‌تصویب رساند. در این قطع‌نامه که با مخالف چین و روسیه روبه‌رو شد، نویسندگان با تکرار ادعاهای قبلی درباره کشف مواد هسته‌‌ای در سه مکان اعلام نشده در ایران، خواستار همکاری ایران با آژانس بین‌المللی هسته‌‌ای شده‌‌اند.