روسیه مشارکت خود در توافق‌نامه انتقال غله اوکراین را از سرگرفت. ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور گفته است که پس از ارایه تضمین اوکراین مبنی بر این که کشتی‌های روسیه مورد حمله قرار نخواهد گرفت، تصمیم گرفته اند تا به مشارکت در توافق‌نامه انتقال غله اوکراین برگردند. وی هشدار داده‌است که در صورتی هدف قرار […]

روسیه مشارکت خود در توافق‌نامه انتقال غله اوکراین را از سرگرفت.

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور گفته است که پس از ارایه تضمین اوکراین مبنی بر این که کشتی‌های روسیه مورد حمله قرار نخواهد گرفت، تصمیم گرفته اند تا به مشارکت در توافق‌نامه انتقال غله اوکراین برگردند. وی هشدار داده‌است که در صورتی هدف قرار گرفتن کشتی‌های این کشور دوباره از توافق‌نامه خارج خواهند شد. در این حال، رجب طیب اردغان رییس‌جمهور ترکیه، انتقال غله اوکراین را برای کشورهای فقیر حیاتی خوانده و از طرف‌های توافق‌نامه خواسته است که به آن پابند بمانند.

پس از توقف چهار روزه انتقال غله اوکراین به کشورهای فقیر، این روند روز 〈پنج‌شنبه، ۱۲ عقرب〉 با پا درمیانی ترکیه از سرگرفته شد.

رجب طیب اردغان رییس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که پس از تلاش‌های مکرر و برقراری تماس‌ها با مقام‌های روسیه و اوکراین، روند انتقال غله اوکراین از سرگرفته شده‌است. وی افزوده که مقام‌های روسیه و اوکراین تعهد کردند که مانع انتقال غله اوکراین نخواهند شد و اوکراین تضمین کرده‌است که دیگر به کشتی‌های روسیه حمله نخواهد کرد: ″پس از تماس‌های تلفنی که با رهبران روسیه و اوکراین داشتم توافق گردید که انتقال غله اوکراین از ساعت ۱۲ ظهر امروز از سرگرفته شود. باید بگویم که ابتدا غله اوکراین به کشورهای فقیر انتقال داده خواهد شد″.

در این حال، ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه به وزارت دفاع این کشور دستور داده‌است که توافق انتقال غله اوکراین را از سر بگیرد. رییس‌جمهور ترکیه تاکید کرده‌است که این تصمیم را از بهر تامین غذای کشورهای فقیرو جلوگیری از بحران غذایی در جهان گرفته است. در این حال وی هشدارداده در صورتی که اوکراین به تعهدات خود عمل نکند روسیه دوباره از این توافق خارج خواهد شد: ″ما اطلاعاتی از طرف ترکیه مبنی بر این که اوکراین تضمین داده‌است که از این کریدورهای بشردوستانه برای اهداف نظامی استفاده نخواهد شد دریافت نموده ایم، بر این اساس، من به وزارت دفاع دستور دادم مشارکت کامل روسیه در این کار را از سر بگیرد، در عین حال، روسیه این حق را برای خود محفوظ می دارد که در صورت نقض این تضمین‌ها از این توافقات خارج شود″.

رییس‌جمهور روسیه بار دیگر تاکید کرده‌است که غله اوکراین به بهانه کشورهای فقیر به کشورهای اروپایی ارسال می‌شود و تنها حدود پنچ درصد آن به کشورهای فقیر ارسال می‌شود: ″کل معامله به بهانه تامین منافع امنیت غذایی فقیرترین کشورها اجرا شد، اما تنها حدود پنج درصد از این غله از خاک اوکراین به فقیرترین کشورها انتقال شد و بیش از ۴۶ درصد به کشورهای اتحادیه اروپا رفتند. ما تعهد می‌نماییم که اگر در آینده در صورت نقض تعهدات اوکراین از این توافق خارج شویم، کل حجم تحویلی از خاک اوکراین را به صورت رایگان و بدون هزینه به فقیرترین کشورها تحویل خواهیم داد″.

این در حالی‌است که در ۲۲ جون سال روان، استانبول شاهد امضای “سند ابتکار حمل و نقل ایمن برای غله و مواد غذایی از بنادر اوکراین بین ترکیه، روسیه، اوکراین و سازمان