بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده‌است که بانکنوت‌‌های جدید پول افغانی چاپ شده و به زودی به افغانستان خواهد رسید. این بانک اعلام کرده که نشر این بانکنوت‌ها بر اساس سیاست‌‌های معقول پولی کشور و متوازن با رشد اقتصادی و ضرورت به پول در بازار صورت می‌‌گیرد. بانک مرکزی از شهروندان کشور خواست که با مد […]

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده‌است که بانکنوت‌‌های جدید پول افغانی چاپ شده و به زودی به افغانستان خواهد رسید. این بانک اعلام کرده که نشر این بانکنوت‌ها بر اساس سیاست‌‌های معقول پولی کشور و متوازن با رشد اقتصادی و ضرورت به پول در بازار صورت می‌‌گیرد.

بانک مرکزی از شهروندان کشور خواست که با مد نظرداشت تدابیر لازم نگهداری بانکنوت‌ها و برخورد مسوولانه در جریان داد و ستدها از مندرس شدن زودهنگام بانکنوت‌های افغانی جلوگیری کنند. در همین‌حال، شماری از آگاهان اقتصاد می‌گویند که چاپ این بانکوت‌ها، می‌توانند مشکل کم‌بود نقدینگی را حل کند.

در حال‌حاضر میلیاردها افغانی پول فرسوده در بازارهای کشور در جریان است که روند داد‌وستد تجاری و خرید و فروش روزمره را با مشکلات زیادی مواجه کرده‌است.

توماس وست، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان، می‌گوید که بانک ‌نوت‌های تازه چاپ شده افغانی جایگزین بانک ‌نوت‌‌های کهنه می‌‌شود و به زودی وارد بازار خواهد شد. او که روز 〈جمعه، ۲۹ میزان〉 در یک نشست مجازی صحبت می‌‌کرد، گفت که امریکا با سازمان‌‌های بین‌‌المللی، به ویژه بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی در این زمینه کار می‌‌کند.

در همین‌حال، بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که به ‌زودی روند انتقال بانک ‌نوت‌های چاپ شده جدید به افغانستان آغاز می‌شود.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان می‌گوید که، امریکا تلاش دارد که یک و نیم میلیارد دالر برای استفاده در بخش‌‌های کشاورزی و غذا، بهداشت، آموزش و امرار معاش، برای مقابله با بحران وخیم انسانی، در افغانستان فراهم شود. او افزود، با توجه به این‌ که نظام بانکی در افغانستان از نظام جهانی جدا شده‌است، امریکا بر اولویت نقل و انتقالات پولی تاکید دارد.

گفته می‌شود که قرارداد چاپ این بانک ‌نوت‌ها که مقدار آن حدود ۱۰۰ میلیارد افغانی گفته می‌شود، توسط حکومت پیشین با یک شرکت فرانسوی که از گذشته‌ها نیز پول افغانستان را چاپ می‌کرد، عقد شده بود. هنوز مشخص نیست که هزینه چاپ بانک ‌نوت‌‌های جدید توسط امریکا پرداخت شده‌است یا توسط حکومت سرپرست.

این در حالی‌است که در ۱۴ ماه سپتامبر سال جاری، وزارت مالیه امریکا اعلام کرد که ۳٫۵ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان را به یک صندوق امانی در سوییس منتقل کند تا برای کمک به اقتصاد و بهبود وضعیت بشری در افغانستان به مصرف برسد. نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای افغانستان اعلام کرد که اولین نشست مجمع صندوق امانی ذخایر افغانستان ماه آینده تشکیل و تصمیمات مهمی در خصوص سه و نیم میلیارد دالر منابع ارزی این کشور اتخاذ خواهد شد.