گزارشگر ویژه‌ی‌ حقوق‌بشر سازمان ملل در افغانستان با ابراز نگرانی از وضعیت زنان، اقلیت‌‌ها، فعالان مدنی و خبرنگاران در افغانستان، می‌گوید که در افغانستان پس‌‌رفت بزرگی در حقوق زنان و دختران رخ داده‌است. گزارشگر ویژه‌ حقوق‌بشر سازمان ملل در افغانستان، در نشست این سازمان، رفتار فراقانونی با اسیران جنگی را تایید کرده و افزوده که […]

گزارشگر ویژه‌ی‌ حقوق‌بشر سازمان ملل در افغانستان با ابراز نگرانی از وضعیت زنان، اقلیت‌‌ها، فعالان مدنی و خبرنگاران در افغانستان، می‌گوید که در افغانستان پس‌‌رفت بزرگی در حقوق زنان و دختران رخ داده‌است.

گزارشگر ویژه‌ حقوق‌بشر سازمان ملل در افغانستان، در نشست این سازمان، رفتار فراقانونی با اسیران جنگی را تایید کرده و افزوده که تحقیق مستقلانه‌ای در این مورد باید صورت گیرد. در همین‌حال، وزارت خارجه از گزارش دهی نهاد‌های حقوق‌بشری بین‌المللی از وضعیت حقوق‌بشری افغانستان انتقاد کرده است.

با سقوط نظام جمهوریت در افغانستان در ۱۵ آگست سال‌پار، سازمان‌های بین‌الملی فعال در عرصه حقوق‌بشر از اوضاع حقوق‌بشری به ویژه حقوق زنان، اقلیت‌ها، آزادی بیان همواره ابراز نگرانی کرده‌اند.

گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل متحد در امور حقوق‌بشر افغانستان، پس از بازگشت از کشور، روز 〈چهارشنبه، ۴ عقرب〉نخستین گزارشش را به اجلاس عمومی سازمان ملل متحد ارایه کرد. ریچارد بنیت، وضعیت زنان و دختران، اقلیت‌ها، فعالان مدنی و خبرنگاران را در افغانستان نگران کننده دانست و گفت که این وضعیت قابل پذیرش برای هیچ‌کسی نیست: ″به صورت عمومی، از دیدگاه حقوق‌بشری، وضعیت به سوی بدتر شدن روان است. به صورت مشخص، افغانستان تقریبا بدترین کشور جهان برای زنان و دختران است. در افغانستان پس‌رفت بزرگی در حقوق زنان و دختران رخ داده‌است، واژگونیِ که احتمالا در تاریخ بی‌سابقه است″.

بنیت در بخش دیگر، وضعیت اقلیت‌‌ها در افغانستان را نگران کننده خواند و گفت که حکومت سرپرست در پاسخ به حملات در برابر اقلیت ‌ها و محافظت از آنان ناکام است. آقای بنیت هم‌چنان در جریان ارایه گزارش رفتار فراقانونی با اسیران جنگی را تایید کرده و خواهان تحقیق مستقلانه در این مورد شد.

گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل متحد هم‌چنان گفت که از ماه می به این‌سو، آزادی رسانه‌ها بیش‌تر از گذشته کاهش یافته و هیچ جایی برای مخالفت و انتقاد وجود ندارد. او هم‌چنان گفته است که گزارش ‌دهی تحقیقی یا پوشش ساحات جنگ‌زده به گونه‌ی جدی محدود شده است و مقام‌های حکومت سرپرست به خبرنگاران اجازه نمی‌‌دهند از محلات واقعه یا شفاخانه‌ها در جریان هم‌‍چو حوادث گزارش تهیه کنند.

این درحالی‌است که وزارت خارجه در اعلامیه ‌ای تلویحا، به گزارش‌های انتقادی اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد افغانستان واکنش نشان داده و آن‌را سیاسی و عقده مندانه خوانده‌است.