تام وست نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور افغانستان گفته است که واشنگتن اجازه نمی‌دهد افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی مبدل شود. این مقام ارشد ایالات متحده افزوده که مطابق توافق دوحه باید اطمینان حاصل شود که تروریستان، امریکا و متحدان این کشور را تهدید نمی‌‌کنند. نماینده‌ی ویژه‌‌ی امریکا در امور افغانستان هم‌چنان […]

تام وست نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور افغانستان گفته است که واشنگتن اجازه نمی‌دهد افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی مبدل شود.

این مقام ارشد ایالات متحده افزوده که مطابق توافق دوحه باید اطمینان حاصل شود که تروریستان، امریکا و متحدان این کشور را تهدید نمی‌‌کنند. نماینده‌ی ویژه‌‌ی امریکا در امور افغانستان هم‌چنان افزود روی مسایل مختلف از جمله، حقوق زنان، تحصیل دختران بالاتر از صنف ششم، حق کار برای زنان، مبارزه با تروریزم و تشکیل حکومت‌فراگیر با مقام‌های حکومت سرپرست گفت‌وگو شده‌است.

با آن‌که چندی پیش ولادیمیر پوتین، رییس‌‌جمهوری روسیه در نشست در آستانه پایتخت قزاقستان گفت که افغانستان هم‌چنان یکی از مهم‌‌ترین چالش‌های امنیتی منطقه است، این‌که تام وست نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده در امور افغانستان به رسانه‌ها گفت که واشنگتن اجازه نمی‌دهد افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن گروه‌‌های تروریستی مبدل شود. این مقام ارشد ایالات متحده افزود که مطابق توافق دوحه باید اطمینان حاصل شود که تروریستان، امریکا و متحدین این کشور را تهدید نمی‌‌کنند: ″علاوه بر نگرانی ما در مورد القاعده، در مورد مبارزهٔ طالبان در برابر داعش صحبت کردیم. داعش یک دشمن مشترک ایالات متحده و شهروندان افغانستان است. حملات تروریستی از قلم‌رو افغانستان به ویژه از سوی داعش بر تاجیکستان، اوزبیکستان و پاکستان انجام شده که موجب نگرانی جدی ایالات متحده است و از این گونه حملات باید جلوگیری شود″.

وست هم‌چنین گفت امریکا و منطقه در مورد آغاز یک گفت‌وگوی ملی سیاسی میان حکومت سرپرست و شهرواندان افغانستان که از تنوع غنی کشور نمایندگی کنند، دیدگاه مشترک داریم. در همین‌حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که همه طرف‌ها برای یک جامعه مدنی که حقوق اولیه شهروندان باشد بایست تلاش کنند.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور افغانستان هم‌چنان افزود روی مسایل مختلف از جمله، حقوق زنان، تحصیل دختران بالاتر از صنوف متوسطه، حق کار برای زنان، مبارزه با تروریزم، تشکیل حکومت فراگیر با مقام‌های حکومت سرپرست گفت‌وگو شده‌است. در همین‌حال، شماری از فعالان حقوق زن واکنش جامعه جهانی در پیوند به وضعیت جاری حقوق‌بشری در افغانستان را ناکافی می‌دانند.

این درحالی‌است که مقام‌های حکومت کنونی همواره گفتند که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر استفاده کنند. آن‌ها هم‌چنان تاکید کردند حقوق‌بشر و حقوق زنان در چوکات شریعت اسلامی تامین شده‌است.