وزارت امور خارجه امریکا می‌گوید که پس از کشته شدن ایمن‌الظواهری رهبر شبکه‌القاعده در کابل، حالا حکومت پرست افغانستان باید اعتماد جهان را بدست آورد و این کار را تنها از طریق عملکرد خود کرده می‌تواند. سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا این را هم گفته است که واشنتگن اجازه نمی‌دهد که افغانستان به پناه گاه دهشت‌افگنان […]

وزارت امور خارجه امریکا می‌گوید که پس از کشته شدن ایمن‌الظواهری رهبر شبکه‌القاعده در کابل، حالا حکومت پرست افغانستان باید اعتماد جهان را بدست آورد و این کار را تنها از طریق عملکرد خود کرده می‌تواند.

سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا این را هم گفته است که واشنتگن اجازه نمی‌دهد که افغانستان به پناه گاه دهشت‌افگنان مبدل شود. این در حالی‌است که حکومت سرپرست افغانستان همواره تاکید کرده که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان، امریکا و دیگر کشورها تهدید شوند.

در حالی که از تسلط دوباره امارت اسلامی بر افغانستان بیش از یک سال می‌گذرد اما تاکنون تعامل رسمی میان جهان و حکومت سرپرست افغانستان شکل نگرفته است.

در تازه‌ترین مورد، ند پرایس سخن‌گوی وزارت امور خارجه امریکا می‌گوید که پس از کشته شدن ایمن‌الظواهری رهبر شبکه‌القاعده در کابل، حالا حکومت سرپرست افغانستان باید اعتماد جهان را بدست آورد و این کار را تنها از طریق عملکرد خود کرده می‌تواند.

سخن‌گوی این وزارت گفته است که طالبان با پناه دادن به رهبر القاعده در کابل، از توافق‌نامه دوحه و تعهدی که در مورد مصونیت خاک افغانستان با جهان کرده بود، تخطی کرده‌است.

به گفته پرایس، امریکا و متحدانش به طالبان اجازه نمی‌دهند که افغانستان را به پناه گاه امن دهشت‌افگنان مبدل کنند و برای واشنگتن و همکاران بین‌المللی اش تهدیدی ایجاد کنند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که ند پرایس سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا روز دوشنبه این را نیز گفته است که واشنگتن به روابط و تعامل‌اش با طالبان ادامه می‌دهد و توماس وست با نمایندگان حکومت سرپرست در مورد منافع امریکا به‌شمول مبارزه با دهشت‌افگنی، گفت‌وگوهای مفیدی انجام داده است.