پس ازآن که وزارت دفاع رشوسیه به نیروهای این کشور مستقر در خرسون دستور داد که از بخش‌های این شهر عقب‌نشینی کنند؛ اکنون مقام‌های دفاعی مسکو از تکمیل شدن این روند خبر داده‌اند. ایگور کوناشنکوف سخن‌گوی وزارت دفاع روسیه با نشر پیام تصویری گفته است روند انتقال سربازان و تجهیزات نظامی این کشور از سمت […]

پس ازآن که وزارت دفاع رشوسیه به نیروهای این کشور مستقر در خرسون دستور داد که از بخش‌های این شهر عقب‌نشینی کنند؛ اکنون مقام‌های دفاعی مسکو از تکمیل شدن این روند خبر داده‌اند.

ایگور کوناشنکوف سخن‌گوی وزارت دفاع روسیه با نشر پیام تصویری گفته است روند انتقال سربازان و تجهیزات نظامی این کشور از سمت راست رود دنیپرو به‌سمت راست آن تکمیل شده‌است. وی افزوده که در جریان انتقال این سربازان، نیروهای اوکراینی با انجام حملات موشکی تلاش کردند تا این روند را مختل نمایند؛ اما تمامی این تلاش‌ها ناکام و به سربازان روس هیچ نوع تلفات و خسارات وارد نشده‌است: ″در جهت خرسون، اعزام مجدد نیروهای روسی به ساحل چپ رودخانه دنیپر به پایان رسید. نیروهای مسلح اوکراین شب گذشته تلاش کردند تا در جابجایی غیرنظامیان و حرکت نیروهای روسی از خرسون اختلال ایجاد کنند؛ اما هیچ تلفاتی در نیروی انسانی یا تجهیزات نظامی و منابع مادی نیروهای روسی وجود نداشته است″.

در این حال، ولادیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین خروج نیروهای روسیه از خرسون را یک دست‌آورد تاریخی برای کشورش خوانده‌است. وی در سخن‌رانی شبانه خود گفته است که نیروهای نظامی اوکراین وارد شهر خرسون شده‌اند و پس گرفتن بخش‌ها این شهر را برای آزادی جزیره کریمیه مهم خوانده‌است. وی تاکید کرده‌است که تمامی بخش‌های اوکراین دوباره آزاد خواهند نمود: ″امروز یک روز تاریخی است، ما در حال بازپس گیری خرسون هستیم. در حال‌حاضر نیروهای ما در شهر خرسون هستند. مردم خرسون منتظر بودند، آن‌ها هرگز از اوکراین منصرف نشده‌اند. اوکراین همیشه امید خود را به دست می‌آورد و به سراغ همه مردمش خواهد آمد″.

از سویی دیگر رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه برختم جنگ اوکراین تاکید کرده است. وی گفته است که برای پایان جنگ میان روسیه و اوکراین تمامی تلاش‌های‌اش را خواهد کرد: ″ما تمام تلاش خود را برای پایان دادن به درگیری‌ها که به مدت نه ماه در اوکراین ادامه دارد، از طریق صلح عادلانه انجام می‌دهیم. ضمن این کار، مداخلات لازم را برای جلوگیری از بحران غذایی انجام می‌دهیم″.

این گفته‌ها در حال بیان می‌شود که وزارت دفاع روسیه به تاریخ نهم نوامبر به فرمانده نیروهای نظامی این کشور در اوکراین دستور داد که از بخش‌های شهر خرسون عقب‌نشینی کنند. این وزارت دلیل عقب‌نشینی را حملات نیروهای اوکراینی به سد نیروگاه برق آبی کاخوفسکایا، حفظ جان نظامیان و غیرنظامیان خوانده‌است.