سازمان همکاری اسلامی می‌گوید که یک هیات بلند رتبه این سازمان در کابل است و در پیوند به‌مسایل مهم سیاسی، حقوقی و بشری با شماری از مقام‌های افغانستان دیدار کرده‌است. در یکی از این دیدارها، حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین افغانستان گفته است که برای تامین صلح‌و‌ثبات در کشور به برگزاری یک گفتمان ملی ضرورت است […]

سازمان همکاری اسلامی می‌گوید که یک هیات بلند رتبه این سازمان در کابل است و در پیوند به‌مسایل مهم سیاسی، حقوقی و بشری با شماری از مقام‌های افغانستان دیدار کرده‌است.

در یکی از این دیدارها، حامد کرزی رییس‌جمهوری پیشین افغانستان گفته است که برای تامین صلح‌و‌ثبات در کشور به برگزاری یک گفتمان ملی ضرورت است و این گفتمان هرچه زودتر باید آغاز شود.

در ادامه نگرنی‌ها از وضعیت افغانستان، یک هیات بلند رتبه سازمان همکاری اسلامی به‌کابل آمده و در پیوند به مسایل گوناگون سیاسی، حقوقی و بشری با شماری از مقام‌های افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. فرستاده ویژهی این سازمان با سرپرست وزارت خارجه و سرپرست وزارت عدلیه امارت اسلامی ملاقات کرده‌است.

سخن‌گوی وزارت خارجه گفته که فرستاده‌ی ویژه‌ی سازمان همکاری اسلامی با سرپرست وزارت خارجه روی تاسیس دانشگاه بین‌المللی اسلامی در افغانستان و آغاز دوباره روند انتخاب کابل به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی برای سال ۲۰۲۴ گفت‌وگو کرده‎اند.

فرستاده‌ی ویژه‌ی این سازمان نیز گفته است که هدف از سفر این هیات به افغانستان، تطبیق تصمیم‌های نشست ویژه‌ی وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در مورد افغانستان و افتتاح رسمی دفتر این سازمان در کابل بوده‌است.

نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل در امور افغانستان در دیدار با هیات سازمان همکاری اسلامی گفته است که همکاری نهادها و کشورها با افغانستان در شرایط فعلی باید تقویت شود و این همکاری می‌تواند باعث ایجاد صلح‌و‌ثبات اقتصادی در این کشور شود.

هم‌زمان با این، هیات بلند رتبه سازمان همکاری اسلامی با حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین و عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی حکومت پیشین نیز دیداری داشته است.

در این دیدار، حامد کرزی بر آغاز گفتمان ملی میان افغانان تاکید کرده و گفته است این گفتمان هرچه زودتر باید آغاز شود. آقای کرزی برگزاری این گفتمان را برای تامین صلح‌وثبات در کشور ضروری دانسته است.

هیات بلند رتبه سازمان همکاری اسلامی در حالی به کابل سفر کرده که با گذشت بیش از یک سال از حاکمیت دوباره‌‌ی امارت اسلامی بر افغانستان تاکنون هیچ کشوری حکومت سرپرست را به‌رسمیت نشناخته و تعامل رسمی نیز شکل نگرفته است. حالا دیده شود که این دیدارها چقدر می‌تواند حکومت موقت افغانستان را به تعامل رسمی با جهان نزدیک کند.