ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، در نشست سران پیمان امنیت جمعی گفت که تشکیل یک دولت‌فراگیر متشکل از همه اقوام در افغانستان در اولویت روسیه و کشورهای منطقه قرار دارد. به گفته او، خطر نفوذ شبه‌ نظامیان سازمان‌های تروریستی بین‌المللی مختلف از افغانستان به‌قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی هم‌چنان زیاد است. وی هم‌چنان تاکید کرد […]

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، در نشست سران پیمان امنیت جمعی گفت که تشکیل یک دولت‌فراگیر متشکل از همه اقوام در افغانستان در اولویت روسیه و کشورهای منطقه قرار دارد.

به گفته او، خطر نفوذ شبه‌ نظامیان سازمان‌های تروریستی بین‌المللی مختلف از افغانستان به‌قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی هم‌چنان زیاد است. وی هم‌چنان تاکید کرد تلاش‌ها در زمینه کشف به‌موقع تهدیدات تروریزم، افراط‌ گرایی و جنایات مواد مخدر ضروری است. هم‌چنان در این نشست از قاچاق غیرقانونی سلاح و مواد مخدر از افغانستان به‌خاک کشورهای عضو این نگرانی شده‌است.

در بیش‌تر از یک سال گذشته، در نشست‌‌های منطقه‌‌ای و بین‎‌‌المللی زیادی، بر نیاز شکل‌گیری حکومت‌فراگیر در افغانستان تاکید شده؛ اما ظاهرا به‌نظر می‌رسد تاکنون این خواست جامعه بین‌المللی تحقق نیافته است. در تازه‌ترین مورد، ولادیمیر پوتین، رییس‌‌جمهور روسیه، روز 〈چهارشنبه، ۲ قوس〉 در نشست سران پیمان امنیت جمعی گفت که تشکیل یک دولت‌فراگیر متشکل از همه اقوام در افغانستان در اولویت روسیه و کشورهای منطقه قرار دارد. به‌گفته او، خطر نفوذ شبه نظامیان سازمان‌‌های تروریستی بین‌المللی مختلف از افغانستان به‌قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی هم‌چنان زیاد است: ″در این مرحله، زمان اطمینان از تشکیل یک دولت واقعا فراگیر در افغانستان است، که شامل نمایندگان همه اقوام در سطح مناسب باشد. وضعیت در افغانستان هم‌چنان دشوار است و احتمال نفوذ شبه‌‌نظامیان به سرزمین ‌های کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی زیاد است.″

پوتین در این نشست گفت که کشورش بر این باور است که هماهنگی بیش‌تر در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی درباره‌ی تمام جنبه‌‌های کلیدی مشکل افغانستان یک نیاز است. او تاکید کرد که ادامه کار نزدیک در زمینه کشف به‌موقع تهدیدات تروریزم، افراط‌‌گرایی و جنایات مواد مخدر ضروری است.

در ادامه دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی نیز در این نشست خطاب به‌سران کشورها، وضعیت در مرزهای افغانستان را خطرناک توصیف کرده افزود خطر گسترش فعالیت‌‌های تروریستی، قاچاق غیرقانونی سلاح و مواد مخدر از افغانستان به‌خاک کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی وجود دارد.

مقام‌های روسی پیش از این هم بر تشکیل دولت‌فراگیر در افغانستان تاکید کرده بودند. در واپسین مورد، ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی‌ رییس‌‌جمهور روسیه در امور افغانستان در نشست فرمت مسکو، گفت که حکومت کنونی افغانستان به فراخوان تشکیل دولت‌فراگیر بی‌توجه هستند. مقام‌های حکومت کنونی بارها تاکید کرده‌اند که حکومت آنان همه‌شمول است و از تمام اقوام کشور نمایندگی می‌کند.