نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان در سفر به ولایت کاپیسا از یک مکتب دخترانه نیز دیدار کرده‌ است. وی بار دیگر خواستار بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم شده‌است. درهمین حال، شماری از فعالان حقوق زن می‌گویند که این دیدارها و خواسته‌ها هیچ‌گونه تاثیری برای بازگشایی مکتب‌ها ندارد. […]

نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان در سفر به ولایت کاپیسا از یک مکتب دخترانه نیز دیدار کرده‌ است.

وی بار دیگر خواستار بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم شده‌است. درهمین حال، شماری از فعالان حقوق زن می‌گویند که این دیدارها و خواسته‌ها هیچ‌گونه تاثیری برای بازگشایی مکتب‌ها ندارد.

در ادامه‌ی خواسته‌‌ها برای باز گشایی مکتب‌ها دختران بالاتر از صنف ششم در کشور، زرا اوتنبایوا، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان در سفر به ولایت کاپیسا از یک مکتب دخترانه نیز دیدار کرده ‌است. دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل با نشر اعلامیه‌‌ای گفته که خانم اوتنبایوا در دیداری از یک مکتب دخترانه در ولایت کاپیسا با استادان زن هم دیدارکرده است. وی بار دیگر خواستار بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم شده‌است. خانم اتوتنبایوا بار دیگر تاکید کرده که است افغانستانی‌ها نباید تنها گذاشته شوند.

نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل گفته که برعلاوه این که مکتب‌های متوسطه و لیسه دختران بیش‌تر از ۴۰۰ روز به این ‌سو مسدود باقی‌مانده، زنان افغانستان به گونه‌ی گسترده از دست‌رسی به کار و زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی محروم شده‌‍اند، اقداماتی که هدف آن نامریی ساختن زنان از جامعه است.

درهمین‌حال، شماری از فعالان حقوق زن از ادامه‌ی مسدود‌ماندن مکتب‌ها به روی دانش‌آموزان دختر نگرانی کرده و تمام این دیدارها و خواسته‌ها را در در حد علامیه‌ها خوانده می‌گویند که این‌گونه خواست‌ها تاثیر برای بازگشایی مکتب‌ها ندارد.

گفتنی‌است که پس از آغاز به کار رزا اوتونبایوا به حیث رییس یوناما، این دومین سفر ولایتی‎‌‌اش است. این درحالی‌است که بیش‌تر از ۴۰۰ روز از بسته‌ماندن دروازه‌ی مکتب‌‌های به روی دختران بالاتر از صنف ششم در کشور می‌‌گذرد.