یک‌روز پس از انتشار گزارش‌های در مورد مذاکرات پنهانی میان روسیه و امریکا بر سر موضوع اوکراین،  مسکو تمامی این گزارش‎ها را رد کرد. دیمیتری پسکوف سخن‌گوی کرملین در یک مصاحبه رادیویی، مذاکرات پنهانی میان دست‌یاران ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور و جک سالیوان مشاور امنیت ملی امریکا را رد کرده و آنرا جعلی خوانده‌است. […]

یک‌روز پس از انتشار گزارش‌های در مورد مذاکرات پنهانی میان روسیه و امریکا بر سر موضوع اوکراین،  مسکو تمامی این گزارش‎ها را رد کرد. دیمیتری پسکوف سخن‌گوی کرملین در یک مصاحبه رادیویی، مذاکرات پنهانی میان دست‌یاران ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور و جک سالیوان مشاور امنیت ملی امریکا را رد کرده و آنرا جعلی خوانده‌است. وی تاکید تاکید کرده که هیچ‌گونه مذاکراه میان مقام‌های دوکشور صورت نگرفته و روسیه هیچ حرفی با امریکا برای گفتن ندارد: اخیر بعضی از رسانه‌ها خبرهای را در مورد مذاکرات یوری اوشاکوف، دست‌یار رییس‌جمهورپوتین و جک سالیوان مشاوری امنیت ملی امریکا به نشر رسانیده‌اند، ما همه این اخبار را رد نموده و آنرا جعلی می‌خوانیم، ما هیچ حرفی با واشنگتن برای گفتن نداریم.

در این حال، سخن‌گوی کرملین بار دیگر آمادگی روسیه برای مذاکره با اوکراین را اعلام کرد. وی تاکید کرده که مسکو راه‌ها را برای گفت‌وگو باز مانده‌است؛ اما مقام‌های اوکراین هیچ تمایلی به آن ندارد: ما بارها گفته ‌ایم که برای دست‌یابی به اهداف خود به مذاکرات آماده هستیم، اما توجه همگان را به این واقعیت جلب کردیم که در حال حاضر چنین امکانی را نمی‌بینیم، زیرا در کییف هیچ‌گونه تمایلی برای مذاکره دیده نمی‌شود.

در این حال، مقام‌های امریکایی نشرخبرها در خصوص مذاکره با مقام‌های روسیه را تایید نموده‌اند. جک سالیون در مصاحبه تایید کرده که واشنگتن از آغاز جنگ اوکراین تا اکنون تماس‌های با مقام‌های بلند‌پایه روسیه داشته‌است. وی هدف از این تماس‌ها را تلاش برای جلوگیری از استفاده سلاح هسته‌ای از سوی روسیه در جنگ اوکراین گفته است: دولت امریکا دارای کانال ارتباطی در سطوح بالا با روسیه است و در حال حاضر این کانال را حفظ کرده‌ایم، ما در دولت بایدن این فرصت را داریم که در سطوح ارشد با روس‌‌ها ارتباط برقرار کنیم تا خطرات پیامدهای استفاده بالقوه از سلاح‌‌های هسته‌‌ای را کاهش دهیم.

این در حالی‌است که روزنامه وال استریت ژورنال اخیرا به نقل از منابع گزارش داده بود که جک سالیوان مشاور امنیت ملی امریکا طی چند ماه گذشته با یوری اوشاکوف، دستیار رییس‌جمهور روسیه در امور بین‌الملل و نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه، در خصوص موضوعات اوکراین مذاکرات محرمانه‌ای داشته‌است.