مراسم گرامیداشت از بیست و پنجمین سالگشت شهادت استادعبدالعلی مزاری در کابل، آماج حمله قرار گرفت. براساس معلومات وزارت صحت عامه در این حمله بیست و هفت تن به شهادت رسیدند و نزدیک به شصت تن دیگر زخم برداشته اند. در این مراسم به شمول صلاح الدین ربانی رییس جمعیت اسلامی افغانستان، شمار زیادی از […]

مراسم گرامیداشت از بیست و پنجمین سالگشت شهادت استادعبدالعلی مزاری در کابل، آماج حمله قرار گرفت. براساس معلومات وزارت صحت عامه در این حمله بیست و هفت تن به شهادت رسیدند و نزدیک به شصت تن دیگر زخم برداشته اند.

در این مراسم به شمول صلاح الدین ربانی رییس جمعیت اسلامی افغانستان، شمار زیادی از سیاستگران کشور اشتراک کرده بودند. حدود یک ساعت از آغاز مراسم گرامیداشت از بیست و پنجمین سالگشت شهادت استادعبدالعلی مزاری گذشته بود.

گلوله‌باری حوالی ساعت یازده و بیست دقیقه آغاز شد. درست زمانی که محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح به سخنرانی آغاز کرده بود که مهاجمان به گلوله باری پرداختند.

استاد خلیلی درباره صلح سخن می گفت که حمله آغاز شد و مراسم بر هم خورد.

ساعات بعد شماری از سیاستگران که در این مراسم اشتراک کرده بودند، از سلامتی خود شان اطمنیان دادند.

وزارت داخله می ‌گوید که در این رویداد به هیچ از سیاستگران آسیب نرسیده است، اما نزدیکان حاجی  محمد محقق گفته است که معصومه مرادی، والی پیشین دایکندی در میان زخمی ‌ها است. بر اساس معلومات وزارت داخله مهاجمان مسلح در یک ساختمان “نیمه کاره” در نزدیکی “مصلای شهید مزاری” جا به جا شده و از این محل به گلوله ‌باری پرداختند.

شهدای این رویداد به شفاخانه های مختلف شهر کابل منتقل شدند. بیشتر قربانیان رویداد به شفاخانه جناح در غرب کابل برده شدند.

اسدالله سعادتی معاون دوم دسته انتخاباتی انتخاباتی ثبات و همگرایی حمله مهاجمان مسلح بالای این مراسم را مشکوک خواند. آقای سعادتی در پیامی کوتاه در صفحه فیسبوکش نوشته:”حمله امروز مشکوک است”.وی جزییات بیشتری در این باره نداده است.