در آستانه‌ی احتمال آغاز دور تازه گفت‌وگوها میان امریکایی‌ها و مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان، شوکت میرضایوف رییس‌جمهور اوزبیکستان در دیدار با شارل میشل رییس شورای اروپا خواستار ایجاد یک گروه بین‌المللی برای مذاکره با حکومت موقت افغانستان به منظور توافق سریع بر سر اجرای تعهدات متقابل طرف‌ها شد. در این دیدار، دو طرف هم‌چنان بر […]

در آستانه‌ی احتمال آغاز دور تازه گفت‌وگوها میان امریکایی‌ها و مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان، شوکت میرضایوف رییس‌جمهور اوزبیکستان در دیدار با شارل میشل رییس شورای اروپا خواستار ایجاد یک گروه بین‌المللی برای مذاکره با حکومت موقت افغانستان به منظور توافق سریع بر سر اجرای تعهدات متقابل طرف‌ها شد.

در این دیدار، دو طرف هم‌چنان بر لزوم ایجاد یک روند سیاسی فراگیر و اطمینان از رعایت حقوق‌بشر تاکید کردند و تحقق آن‌را برای ثبات درازمدت در افغانستان ضروری دانستند.

در کنار این، رییس‌جمهور اوزبیکستان و رییس شورای اروپا هم‌چنان بر لزوم جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به تهدید دایمی برای امنیت منطقه و جهان نیز تاکید کردند.

این در حالی‌است که حکومت سرپرست افغانستان بارها تاکید کرده که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان کشورهای منطقه و جهان تهدید شوند.

این در حالی‌است که پیش از این نیز رییسان جمهور کشورهای قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، اوزبیکستان در دیدار مشترک با رییس شورای اروپا از وضعیت افغانستان نگرانی کرده بودند.