دادگاه کیفری بین‌المللی در سال ۲۰۰۲ با هدف کمک به استقرار و حفظ صلح و امنیت در جهان کار خود را در شهر لاهه آغاز کرد. دادستان دیوان کیفری لاهه در سال ۲۰۰۷ بررسی‌‌های ابتدایی خود را درباره وضعیت افغانستان آغاز کرد. اینک، دادگاه کیفری بین‌المللی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که دادستان‌های دادگاه کیفری […]

دادگاه کیفری بین‌المللی در سال ۲۰۰۲ با هدف کمک به استقرار و حفظ صلح و امنیت در جهان کار خود را در شهر لاهه آغاز کرد.

دادستان دیوان کیفری لاهه در سال ۲۰۰۷ بررسی‌‌های ابتدایی خود را درباره وضعیت افغانستان آغاز کرد.

اینک، دادگاه کیفری بین‌المللی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که دادستان‌های دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه، به دادستان این دادگاه اجازه از سرگیری تحقیقات در مورد اتهام‌های جرایم جنگی در افغانستان را صادر کردند، چون به گفته این نهاد، تحقیقات معناداری در داخل کشور انجام نمی‌شود. این تحقیقات به درخواست حکومت پیشین افغانستان، بیش از دو سال است متوقف شده‌است.

بر اساس فیصله این دادگاه، عملکرد نظامیان امریکایی، نیروهای امارت اسلامی و حکومت پیشین افغانستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در بیانیه آمده که این دادگاه معتقد است که در افغانستان در حال‌حاضر تحقیقات واقعی به گونه‌ای انجام نمی‌‌شود که تعویق تحقیقات این دادگاه را توجیه کند.

این دادگاه در سال ۲۰۲۰ اجازه تحقیقات درباره جرایمی که گفته می‌شود توسط نیروهای دولتی افغانستان، امارت اسلامی و نیروهای امریکایی انجام شده‌است، صادر کرده بود؛ اما دولت پیشین امریکا بر دادستان‌‌های این دادگاه تحریم وضع کرد و این تحقیقات پس از درخواست مقام‌های حکومت پیشین افغانستان متوقف شد.

دیدبان حقوق‌بشر تصمیم دادگاه لاهه برای معافیت آمریکا از تحقیقات را به‌دلیل تهدید کاخ سفید برای اعمال تحریم علیه این دادگاه دانست و خواستار تحقیق و رسیدگی به جنایات همه طرف‌ها از جمله نظامیان آمریکایی علیه مردم افغانستان شد.