کارن دیکر کاردار سفارت امریکا در افغانستان در دیدار با زنان تجارت‌پیشه افغانستان در ترکیه در باره‌ی چالش‌ها و فرصت‌‌های اقتصادی دیدار و گفت‌وگو کرده‌‌است. خانم دیکر در توییترش نوشته ‌است که چالش‌‌های این بازرگانان بیش‌تر و فرصت‌های آنان کم‌تر است. خانم دیکر گفته که باید زمینه برای ادامه فعالیت‌های تجاری زنان در افغانستان فراهم […]

کارن دیکر کاردار سفارت امریکا در افغانستان در دیدار با زنان تجارت‌پیشه افغانستان در ترکیه در باره‌ی چالش‌ها و فرصت‌‌های اقتصادی دیدار و گفت‌وگو کرده‌‌است.

خانم دیکر در توییترش نوشته ‌است که چالش‌‌های این بازرگانان بیش‌تر و فرصت‌های آنان کم‌تر است. خانم دیکر گفته که باید زمینه برای ادامه فعالیت‌های تجاری زنان در افغانستان فراهم شود. در همین‌حال، شماری از زنان تجارت‌پیشه می‌گویند که باید برای زنان افغانستان زمینه‌های کاری فراهم شود.

در دو دهه اخیر زنان در بخش تجارت دست‌اوردهای زیاد داشته‌اند؛ اما پس از سقوط حکومت پیشین، فعالیت‌های زنان بازرگان در کشور کم‌رنگ شده‌است؛ حالا کارن دیکر کاردار سفارت ایالات متحده امریکا در افغانستان با زنان تجارت‌پیشه افغانستان در شهر استانبول در ترکیه دیدار کرده‌‌است. خانم دیکر با نشر تویتی گفته است که با زنان تجارت‌پیشه افغانستان در مورد آزمون‌‌های اقتصادی و برخی فرصت‌‌ها گفت‌وگو کرده‌‌است. در همین‌حال شماری از زنان تجارت‌پیشه می‌گویند که ایجاد فرصت‌های کاری برای زنان در پیشرفت اقتصاد کشور موثر است.

خانم دیکر با ابراز نگرانی از مشکلاتی که در برابر زنان تجارت‌پیشه وجود دارد گفته که باید زمینه برای ادامه فعالیت‎‌های تجاری‌شان فراهم شود. وی تاکید کرده که زنان افغانستان نباید از فعالیت‌های تجاری‌شان عقب‌‌نشینی کنند. در همین‌حال، شماری از اگاهان مسایل اقتصادی می‌گویند که رشد تجارت زنان در کشور برکاهش فقر اقتصادی در جامعه کمک کرده و درامد ملی زنان و استقلال اقتصادی آنان جامعه را به سوی خودکفای سوق میدهد.

این در حالی‌است که در حال‌حاضر بیش‌تر زنان از کار منع و زمینه‌های کاری برای آنان محدود شده‌است؛ اما حکومت سرپرست همواره تاکید کرده است که متعهد به فراهم‌آوی کار برای همه شهروندان کشور به ویژه زنان است.