در ادامه نگرانی کشورهای منطقه و جهان از حضور و فعالیت گروه‌های هراس‌افگن به‌ویژه داعش در افغانستان، ملا حسن آخوند رییس‌الوزرا گفته که داعش در مقایسه با گذشته از بین رفته است و در این زمینه تلاش‌‌ها ادامه دارد. ملا محمد حسن گفته که به هیچ کسی اجازه نمی‌دهند که از افغانستان در امور دیگران […]

در ادامه نگرانی کشورهای منطقه و جهان از حضور و فعالیت گروه‌های هراس‌افگن به‌ویژه داعش در افغانستان، ملا حسن آخوند رییس‌الوزرا گفته که داعش در مقایسه با گذشته از بین رفته است و در این زمینه تلاش‌‌ها ادامه دارد.

ملا محمد حسن گفته که به هیچ کسی اجازه نمی‌دهند که از افغانستان در امور دیگران مداخله کند و یا خطر را متوجه امنیت آنان بسازد. در همین‌حال، سرپرست وزارت داخله گفته که رابطه‌ جهان با افغانستان، به سود صلح‌وامنیت منطقه و جهان است.

جنگ در افغانستان چهارده است که از مردم قربانی می‌گیرد و نبود امنیت در کشور از نگرانی‌های شهروندان کشور است. پس از سقوط حکومت پیشین، نگرانی‌های از حضور و فعالیت گروه‌های هراس‌افگن به‌ویژه داعش در کشور بالا گرفته است. ملامحمد حسن آخوند رییس‌الوزرا در دیداری با طارق علی بخیت نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان همکاری‌‎‌های اسلامی گفته است که داعش در مقایسه با گذشته از بین رفته است و تلاش‌ها برای از بین بردن این گروه ادامه دارد.

در همین‌حال شماری از آگاهان مسایل سیاسی از اختلافات میان مقام‌های افغانستان سبب رشد داعش ونگرانی کشورهای منطقه شده‌است.

در همین‌حال سراج‌‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله هم در دیدار نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان همکرای اسلامی نقش این سازمان را در سطع جهان اسلام مهم خواند و گفت که رابطه جهان با افغانستان به سود صلح‌وامنیت منطقه و جهان است.

از سویی‌هم ،شماری از آگاهان مسایل سیاسی براورده نشدن شرایط برای به‌رسمیت شناختن حکومت سرپرست را سبب وضعیت کنونی کشور می‌دانند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که کشورهای منطقه و جهان بارها از فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان نگرانی کرده و گفته‌اند که باید جلو فعالیت این گروه‌ها گرفته شود. حکومت کنونی نیز گفته که خاک افغانستان تهدیدی علیه امنیت هیچ کشور نیست.