سازمان جهانی صحت به‌مناسبت روز جهانی پولیو گفته است که افغانستان بیش از هر زمان دیگر برای ریشه‌ کن کردن این بیماری نزدیک شده‌است. بخش افغانستان این گفته که افغانستان در مقایسه با هر زمان دیگر به محو کامل پولیو نزدیک تر شده‌است. در همین‌حال، سخن‌گوی وزارت صحت عامه می‌گوید که امسال دو واقعه مثبت […]

سازمان جهانی صحت به‌مناسبت روز جهانی پولیو گفته است که افغانستان بیش از هر زمان دیگر برای ریشه‌ کن کردن این بیماری نزدیک شده‌است.

بخش افغانستان این گفته که افغانستان در مقایسه با هر زمان دیگر به محو کامل پولیو نزدیک تر شده‌است. در همین‌حال، سخن‌گوی وزارت صحت عامه می‌گوید که امسال دو واقعه مثبت پولیو در کشور به ثبت رسیده‌‌است.

۲۴ اکتوبر برابر با روز جهانی پولیو یا بیماری فلج کودکان است. وزارت صحت عامه هم‌زمان با این روز گفته است که امسال دو واقعه مثبت پولیو به ثبت رسیده‌است. شرافت زمان امرخیل سخن‌گوی این وزارت می‌‌گوید که این دو واقعه در ولایت‌‌های کنر و پکتیکا ثبت شده‌اند.

در حالی که سازمان‌‌های بین‌‌المللی از وضعیت بشری و اقتصادی افغانستان به صورت پیهم ابراز نگرانی می‌‌کنند، سازمان جهانی صحت می‌گوید که افغانستان در محو بیماری فلج کودکان به پیشرفت‌های کلان دست یافته است.

بخش افغانستان در این سازمان در یک تویت گفت که افغانستان در مقایسه با هر زمان دیگر به محو کامل پولیو نزدیک‌‎تر شده‌است.

هم‌چنان مسولان وزارت صحت عامه تطبیق واکسین پولیو را یگانه راه حل این بیماری می‌دانند. در افغانستان در سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۶ واقعه مثبت پولیو ثبت شد؛ اما پارسال تمامی موارد مثبت، ۴ واقعه عنوان شد.

این در حالی‌است که در سطح جهان، تنها افغانستان و پاکستان به‌عنوان دو کشوری دانسته می‌‌شوند که پولیو در این کشورها کاملا محو نشده‌است. در پاکستان از ثبت موارد بیش‌تر در مقایسه با افغانستان گزارش شده‌است. مقام‌‌های پاکستان امسال گفتند که دست‌کم ۲۰ مورد مثبت بیماری فلج کودکان را ثبت کرده‌اند که همه‌‌شان در ایالت خیبر پختونخواه ثبت شده‌است.