شورای امنیت سازمان ملل احتمال استفاده اوکراین از بمب کثیف را مورد بحث قرار می‌دهد. وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده است که این کشور در مورد استفاده اوکراین از بمب کثیف به شورای امنیت سازمان ملل اطلاح داده‌است و قرار است این شورا به زودی موضوع را مورد بحث قرار بدهد. وی بار دیگر […]

شورای امنیت سازمان ملل احتمال استفاده اوکراین از بمب کثیف را مورد بحث قرار می‌دهد. وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده است که این کشور در مورد استفاده اوکراین از بمب کثیف به شورای امنیت سازمان ملل اطلاح داده‌است و قرار است این شورا به زودی موضوع را مورد بحث قرار بدهد.

وی بار دیگر تاکید کرد که مرحله ساخت بمب کثیف در اوکراین در حال نهایی شدن است و در این مورد اطلاعات دقیق بدست دارند. در این حال، دبیرکل ناتو ادعاهای مطرح شده روسیه در باره اوکراین را رد کرده و آن‌را تلاش برای افزیش تنش‌ها خوانده‌است.

ساخت و استفاده بمب کثیف، بمبی که قابلیت بخش مواد رادیو اکتیف را دارد، موضوع تازه که روسیه، اوکراین را به آن متهم کرد ده و تلاش دارد تا توجه کشورها و سازمان‌های بین‌المللی را به آن جلب کند.

در ادامه این تلاش‌ها وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که در مورد تحرکات هسته‌ای اوکراین به سازمان ملل اطلاع داده‌است. سرگی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور گفته است که از طریق ارسال نامه به دبیرکل سازمان ملل در مورد استفاده اوکراین از بمب کثیف خبرداده‌اند و قرار است شورای امنیت این سازمان این موضوع را به زودی مورد بحث قرار بدهد: ″رژیم کی یف در تلاش برای ساختن «بمب کثیف» با همکاری غرب است، طبق اطلاعات ما و اطلاعاتی که به اندازه کافی قابل اعتماد است، یک تحریک با بمب کشتار جمعی در اوکراین برنامه‌‌ریزی خواهد شد. تماس‌‌های بیش‌تر ما در حال برنامه‌‌ریزی است و هم‌چنین می ‌توانم بگویم که این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت″.

در این حال، جنرال ایگور کریلوف رسیس دفاع هسته‌ای ارتش روسیه ادعا کرده‌است که ساخت بمب کثیف توسط اوکراین در مرحله نهایی قرار دارد. وی تاکید کرده که وزارت دفاع روسیه نیروها و تجهیزات خود را در وضعیت هشدار برای احتمال انفجار یک “بمب کثیف” توسط اوکراین قرار داده است: ″ما اطلاعاتی دقیقی داریم مبنی بر این‌که، رژیم کی ‌یف در حال برنامه ریزی برای یک اقدام تحریک‌آمیز در ارتباط با منفجر ساختن بمب کثیف یا سلاح هسته‌‌ای کم‌تخریب است. هدف از این تحریک، متهم کردن روسیه به استفاده از تسلیحات کشتار جمعی در صحنه عملیاتی اوکراین و به تعقیب آن اجرای یک کمپاین قدرتمند ضد روسیه در جهان با هدف تضعیف اعتماد به مسکو است″.

از سویی دیگر ناتو ادعاهای مطرح شده از سوی روسیه در مورد اوکراین را رد کرده‌است. ینس استولتنبرگ دبیرکل این سازمان با نشر پیامی در صفحه‌ی تویتر خود، اظهارات مقام‌های روسیه در مورد استفاده اوکراین از سلاح کشتار جمعی را بی اساس خوانده و گفته است که اوکراین از چنین سلاحی در خاک خود استفاده نخواهد کرد. وی افزوده که روسیه با اتهام بستن به اوکراین در تلاش افزایش نتش‌ها است: ″درباره ادعای دروغ روسیه با آستین و والاس صحبت کردم و این ادعای مسکو را که اوکراین در حال آماده شدن برای استفاده از بمب کثیف در قلمرو خود است، مورد توجه قرار دادم، هرچند متحدان ناتو این ادعا را رد می‌‌کنند. روسیه نباید از این ادعا به عنوان بهانه‌ ای برای تشدید تنش استفاده کند. ما در حمایت خود از اوکراین ثابت قدم هستیم″.

این در حالی‌است که رییس‌جمهور اوکراین روز 〈دوشنبه، ۲ عقرب〉 در پیام ویدیویی خود تمام اتهام‌های وارده بر کشورش را رد کرده و گفته بود که مسکو، کیف را به اقدامات متهم می‌کند که خود در تلاش انجام آن است.