در ادامه‌ی نگرانی‌های جهانی از وضعیت بد بشری در افغانستان، اداره‌ی هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید کمک‌های بشری که در سال ۲۰۲۲از سوی شرکای امور بشردوستانه به نزدیک ۲۵ میلیون تن در افغانستان صورت گرفته، بسنده نیست. به گفته این نهاد سازمان ملل متحد، مردم برای نجات یافتن به کمک‌های بیش‌تر نیاز دارند. […]

در ادامه‌ی نگرانی‌های جهانی از وضعیت بد بشری در افغانستان، اداره‌ی هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید کمک‌های بشری که در سال ۲۰۲۲از سوی شرکای امور بشردوستانه به نزدیک ۲۵ میلیون تن در افغانستان صورت گرفته، بسنده نیست.

به گفته این نهاد سازمان ملل متحد، مردم برای نجات یافتن به کمک‌های بیش‌تر نیاز دارند. در همین‌حال، رییس کمیته‌ی صلیب سرخ در افغانستان، گفته که این نهاد فعالیت‌‌های بشری خود را در سال آینده میلادی نیز در افغانستان حفظ می‌کند. از سویی‌هم، شماری از آگاهان امور اقتصادی می‌گویند که تازمانی که بالای زیر ساخت‌های افغانستان سرمایه گذاری نشود، این کمک‌ها در درازمدت موثریت اقتصادی نخواهد داشت.

با سقوط حکومت پیشین افغانستان در ماه آگست پارسال، سازمان ملل متحد از رکود اقتصادی افغانستان هشدار داده‌است. اداره‌ی هماهنک کننده‌ی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد ″اوچا″ می‌گوید که که هنوز بودجه ۲٫۴۲ میلیارد دالری برای رساندن کمک‌های بشری در افغانستان فراهم نشده‌است. اوچا برای رسیدگی به نیازمندی‌های بشری مردم افغانستان در سال روان میلادی خواهان کمک ۴ میلیارد و۴۰۰ میلیون دالری از جامعه جهانی شد. اما به گفته این نهاد، تا هنوز تنها حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دالر دریافت کرده‌است.

در همین‌حال، ایلوا فیلیون رییس کمیته‌ی صلیب سرخ در افغانستان، در دیدار با شیر محمد عباس استانکزی معین سیاسی وزارت امور خارجه گفته که فعالیت‌‌های خود را در سال آینده میلادی نیز در این کشور حفظ می‌‌کند. عبدالقهار بلخی سخن‌گوی وزارت امورخارجه با نشر اعلامیه‌‌ای در صفحه‌ی تویترش نوشته که رییس کمیته صلیب سرخ با معین سیاسی وزارت خارجه دیدار و پیرامون فعالیت‌های این کمیته‌ی در افغانستان معلومات داده و گفته که این سازمان، پس از اوکراین بزرگ ‌ترین عملیات در سطح جهان را در افغانستان انجام می‌دهد.

این در حالی‌است که افغانستان همواره خواهان ادامه کمک‌‌های سازمان‌های بین‌المللی مددرسان با مردم افغانستان تا حل مشکل اقتصادی ‌کشور شده‌است.