نشست موسوم به فرمت مسکو درباره تحولات افغانستان امروز〈چهارشنبه، ۲۵ عقرب〉 در روسیه آغاز شده‌است. ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه در این نشست گفته‌است که روسیه نگران حضور گروه داعش در شمال افغانستان است. وی همچنان گفته است که کشورش نگران وضعیت بد اقتصادی در افغانستان نیز است. در همین حال، نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای […]

نشست موسوم به فرمت مسکو درباره تحولات افغانستان امروز〈چهارشنبه، ۲۵ عقرب〉 در روسیه آغاز شده‌است. ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه در این نشست گفته‌است که روسیه نگران حضور گروه داعش در شمال افغانستان است.

وی همچنان گفته است که کشورش نگران وضعیت بد اقتصادی در افغانستان نیز است. در همین حال، نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای افغانستان در این نشست بی‌ثباتی افغانستان را بی‌ثباتی منطقه دانست و تاکید کرد که کشورهای منطقه تلاش دارند تا ثبات در افغانستان حاکم شود. نشست مشورتی مسکو در حالی برگزار می‌شود که در این نشست از افغانستان هیچ نماینده‌ای دعوت نشده‌است.

نشست مشورتی درباره‌ افغانستان موسوم به فرمت مسکو در پایتخت روسیه افتتاح شده‌است. کاظمی قمی، نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای افغانستان در این نشست بی‌ثباتی افغانستان را بی‌ثباتی منطقه عنوان کرده و در ادامه‌‎ی می‌افزاید که عامل اصلی شرایط سخت شهروندان افغانستان، نتیجه سال‎‌ها جنگ آمریکا در این کشور است.

آقای قمی هم‌چنان تاکید می‌کند که کشورهای همسایه تلاش دارند تا ثبات در افغانستان حم فرما بشود.

از طرفی، ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه‌ی رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان در مراسم افتتاحیه در نشست فرمت مسکو آمریکا را مقصر اصلی وضعیت حاکم در افغانستان دانسته و در ادامه خواهان آزاد سازی دارایی‌های افغانستان از سویی آمریکا شده‌است. از طرف دیگر، یوشیائوونگ، نماینده‌ی ویژه‌ی چین برای افغانستان نیز آمریکا را منشا تمام مشکلات افغانستان است.

گفتنی‌است که، این نخستین نشست در قالب مسکو است که بدون نمایندگان افغانستان برگزار می‌شود. فرمت مسکو در مورد افغانستان در اپریل سال ۲۰۱۷ ایجاد شد که ۱۱ کشور نظیر روسیه، افغانستان، چین، پاکستان، ایران، هند، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان و ترکمنستان که علاقه مند به حل‌وفصل مسایل افغانستان هستند، را گرد هم می‌آورد.