مسکو، اوکراین را متهم به استفاده از سلاح هسته ای در جنگ کرده‌است. وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی با وزیران خارجه فرانسه، انگلیس و ترکیه نسبت به استفاده اوکراین از بمب کثیف هشدار داده و گفته است که کیف به دنبال افزایش تنش‌ها است. اما مقام‌های اوکراین ادعا‌های روسیه مبنی بر استفاده این کشور […]

مسکو، اوکراین را متهم به استفاده از سلاح هسته ای در جنگ کرده‌است. وزیر خارجه روسیه در تماس تلفنی با وزیران خارجه فرانسه، انگلیس و ترکیه نسبت به استفاده اوکراین از بمب کثیف هشدار داده و گفته است که کیف به دنبال افزایش تنش‌ها است.

اما مقام‌های اوکراین ادعا‌های روسیه مبنی بر استفاده این کشور از بمب کثیف را رد می‌کنند. رییس‎جمهور و وزیر دفاع اوکراین با نشر پیام‌های جداگانه ادعاهای روسیه را بی‌اساس خواندند و ناکید کرده‌اند که مسکو، کیف را متهم به اعمال می کند که خود قصد انجام آن‌را دارد. در ادامه جنگ اوکراین و رسیه، مقام‌های دو کشور یک دیگر را متهم به استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی می‌کنند.

در حالی که از چندی به این سو اوکراین و شماری از کشورهای غربی پیهم از استفاده روسیه از سلاح هسته هشدار داده‌اند، اینبار خلاف این همه اظهارت، مسکو، کیف را متهم به استفاده از سلاح هسته‌ای کرده‌است.

سرگی شویگو وزیر دفاع روسیه در تماس‌های جداگانه تلفنی با وزیران خارجه فرانسه، انگلیس و ترکیه نسبت به استفاده اوکراین از بمب کثیف در نبرد هشدار داده‌است. وی تاکید کرده‌است که اوکراین با استفاده از بمب کثیف تلاش می‌کند تا تنش‌ها را افزایش بدهد و مسکو را عامل آن معرفی کند: ″سرگی شویگو نگرانی‌های خود را در مورد تحریکات احتمالی اوکراین با استفاده از بمب کثیف به شرکای کیف منتقل کرد، ا وکراین می‌خواهد با استفاده از این تحرکات توسط کشورهای غربی تسهیل می‌شود تنش‌ها را افزایش بدهد و روسیه را عامل اصلی آن معرفی نماید″.

در این حال، مقام‌های اوکراین با بخش پیام‌های جداگانه، ادعاهای روسیه را بطور جدی رد میکنند. ولادیمیر زلنسکی در سخن‌رانی شبانه خود، ادعاهای مطرح شده روسیه مبنی بر استفاده کیف از بمب کثیف را بی‌اساس خوانده و تاکید کرده است که مسکو، کیف را متهم به اعمال می‌کند که خود این کشور در تلاش انجام آن است: ″هرجایی که روسیه مرگ و ویرانی به بار آورده، اوکراین زندگی عادی را به آنجا باز می‌‌گرداند. همچنین، فقط یک نفر می‌تواند از تسلیحات هسته‌‌ای در اروپا استفاده کند و آن کسی است که به شویگو دستور داده تا با دیگران تماس بگیرد و در این خصوص گفت‌وگو کند. همه می‌‌دانند که منبع هرچیز کثیفی در این جنگ کیست و از جهان می‌‌خواهم تا نسبت به تشدید تنش‌‌ها توسط روسیه با سخت ‌ترین راه‌‌های ممکن پاسخ دهند″.

بمب کثیف، بمبی است که در اثر انفجار آن مواد رادیواکتیو و آلایش شده هسته‌ای در محیط بخش می‌شود، اگر چه این بمب باعث انفجار هسته‌ای نمی‌شود؛ اما به دلیل پخش مواد رادیو اکتیو، بعضی‌ها آنرا در جمله بمب‌های هسته‌ای قرار داده‌اند.