ذبیح‌‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی و معین امور نشرات وزارت اطلاعات فرهنگ در واکنش به گزارش فدراسیون بین‌‌المللی خبرنگاران درباره‌‌ی رسانه‌‌ها و خبرنگاران افغانستان گفته است که امارت اسلامی متعهد به آزادی رسانه‌ها است. آقای مجاهد صبح روز 〈شنبه، ۱۶ دلو〉 در تویتی نوشته است که رسانه‌ها هم مکلف هستند که بی‌طرف و به ارزش‌‌های […]

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی و معین امور نشرات وزارت اطلاعات فرهنگ در واکنش به گزارش فدراسیون بین‌‌المللی خبرنگاران درباره‌‌ی رسانه‌‌ها و خبرنگاران افغانستان گفته است که امارت اسلامی متعهد به آزادی رسانه‌ها است.

آقای مجاهد صبح روز 〈شنبه، ۱۶ دلو〉 در تویتی نوشته است که رسانه‌ها هم مکلف هستند که بی‌طرف و به ارزش‌‌های دینی و ملی متعهد باشند. سخن‌گوی امارت اسلامی تاکید کرده که تلاش دارند که موانع در برابر رسانه‌‌ها را دور کنند. وی از رسانه‌ها نیز خواست که به قانون رسانه‌ها عمل کند. او هم‌چنین گفته است که امارت اسلامی راپورها و ‌تشویش‌ها درباره‌‌ی وضعیت رسانه‌ها را بررسی می‌کند. این در حالی‌است که به تازگی فدراسیون بین ‌المللی خبرنگاران اعلام کرده است که از اواسط ماه آگست سال گذشته تا کنون فعالیت ۳۱۸  رسانه متوقف شده و ۴۰ خبرنگار از سوی امارت اسلامی به ‌طور موقت بازداشت شده‌اند. این فدراسیون از امارت اسلامی خواسته است که به توهین رسانه‌های افغانستان پایان دهند. در همین حال، گزارش‌گران بدون مرز گزارش داده است که مامورین استخباراتی و امنیتی امارت اسلامی پس از تسلط بر افغانستان، دست کم ۵۰  خبرنگار و کارمند رسانه‌‌ای را بازداشت کرده‌اند. این نهاد حامی خبرنگاران گفته است که این خبرنگاران گاه با خشونت‌ نیز مواجه شده‌اند. بر اساس گزارش گزاش‌گران بدون مرز، در دو ماه گذشته تهدید، احضار و بازداشت خودسرانه‌ی ‌خبرنگاران در افغانستان افزایش یافته است. گزارش‌گران بدون مرز گفته است: دخالت و تهدیدهای استخبارات و وزارت امر به معروف و نهی از منکر مغایر با قانون رسانه‌های همگانی است. این در حالی‌است که وزارت امر به معروف و نهی از منکر، جلب و جذب و سمع شکایات امارت اسلامی در ماه سپتمبر و پس از آن یک سلسله مقررات جدید نشراتی را برای رسانه‌های تصویری افغانستان اعلام کرد.

پیش از این، سازمان عفو بین‌الملل گفته بود که محدود کردن دست‌رسی به اطلاعات و سرکوب رسانه‌های آزاد توسط امارت اسلامی یک حمله آشکار بر خبرنگاران در کشور است.