شماری از مقام‌های امریکایی با نگرانی از حضور و فعالیت گروه داعش در افغانستان، این گروه را بزرگ‌ترین تهدید در افغانستان می‌دانند. مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریزم امریکا، درنشستی در کنگره امریکا گفته است که نگران تمایل داعش برای انجام حملات بزرگ است. درهمین‌حال، مدیر دفتر تحقیقات فدرال امریکا در این نشست هشدار داده‌است […]

شماری از مقام‌های امریکایی با نگرانی از حضور و فعالیت گروه داعش در افغانستان، این گروه را بزرگ‌ترین تهدید در افغانستان می‌دانند.

مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریزم امریکا، درنشستی در کنگره امریکا گفته است که نگران تمایل داعش برای انجام حملات بزرگ است. درهمین‌حال، مدیر دفتر تحقیقات فدرال امریکا در این نشست هشدار داده‌است که گروه‌های تروریستی در افغانستان می‌توانند کسانی را به انجام حملات تروریستی در خاک امریکا تحریک کنند.

در میان مواضع متناقض و ناهمسوی کشورهای جهان در مورد افغانستان، حضور و فعالیت گروه داعش به نگرانی مشترک همه کشورها بدل شده‌است.

کریستین ابی زید، مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریزم امریکا روز 〈سه‌شنبه، ۲۴ عقرب〉 در نشست شنود کمیته‌ی امنیت داخلی مجلس نمایندگان کنگره امریکا گفت که گروه داعش، در حال‌حاضر بزرگ‌ترین تهدید در افغانستان است: ″در افغانستان، تهدیدی که من بیش‌تر نگران آن هستم از شاخه داعش خراسان می‌آید. این گروه نشان داده‌است، که توانایی‌های بسیار قابل توجهی در برابر گروه طالبان دارد. من نگران تمایل آن‌ها برای انجام حملات بزرگ‌تر در یک منطقه بزرگ‌تر هستم. برای ما، این موضوع بسیار مهم است.″

درهمین‌حال، کریستوفر رای، مدیر دفتر تحقیقات فدرال ایالات متحده در این نشست گفت، که وزارت او در کوتاه مدت نگرانی در مورد دولت اسلامی شاخه خراسان را به اشتراک گذاشته است: ″احتمال احیای القاعده با توجه به ارتباط آن با گروه طالبان بسیار نگران هستیم این گروه‌‌ها هم‌چنین می‌تواند مردم را به انجام حملات تروریستی در خاک ایالات متحده تحریک کند.″

در واپسین مورد، مقام‌های دپلماتیک ایران و روسیه درباره همکاری‌ها و نگرانی‌‌های مشترک از جمله تروریزم و حامیان آن در ‎افغانستان دیدار و افزودند که جریان‌های است که با استفاده از ابزار‌های از جمله داعش، تداوم بحران در افغانستان را دنبال می‌کنند.

این نگرانی‌ها در حال مطرح می‌شود که مقام‌های حکومت سرپرست بارها گفتند که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان دیگر کشورها را تهدید کند.