دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد ″اوچا″ از افزایش موارد ابتلای کودکان به سوء‌تغذیه در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است. این نهاد سازما ملل متحد گفته است که نصف جمعیت افغانستان با گرسنگی شدید روبه ‌رو هستند و یکی از علت های اصلی سوتغذیه فقر است. در همین حال، شماری از آگاهان اقتصادی وضعیت سلامتی […]

دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد ″اوچا″ از افزایش موارد ابتلای کودکان به سوء‌تغذیه در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌است.

این نهاد سازما ملل متحد گفته است که نصف جمعیت افغانستان با گرسنگی شدید روبه ‌رو هستند و یکی از علت های اصلی سوتغذیه فقر است. در همین حال، شماری از آگاهان اقتصادی وضعیت سلامتی کودکان در کشور را نگران کننده خوانده می‌گویند کودکانی که در خانواده‌های فقیر به دنیا می‌آیند، به اساس نداشتن تغذیه درست، به مشکلات سوی تغذیه، بیماری‌ها جسمی و روانی مبتلا می‌شوند.

در ادامه‌ی افزایش روز افزون فقر در کشور، حالا دفتر هماهنگ ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد “اوچا” اعلام کرده‌است که کودکان مبتلا به سوء‌تغذیه در افغانستان، نزدیک به۵۰درصد افزایش یافته است. اوچا می‌گوید که موسسه محافظت از کودکان گزارش داده شمار کودکان بستری‌ شده‌ناشی از سوء‌تغذیه، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۴۷ درصد افزایش یافته است. بر اساس ارزیابی‌های سازمان ملل متحد، نصف جمعیت افغانستان با گرسنگی شدید روبه‌رو هستند و شش میلیون جمعیت کودک و بزرگ‌سال، در کشور به سویی قحطی روان‌اند.

اوچا دلیل این افزایش شمار کودکان مصاب به سوء‌تغذیه را گرسنگی بی‌سابقه در افغانستان عنوان کرده‌است. در همین‌حال شماری از آگاهان اقتصادی از افزایش فقر در کشور نگرانی کرده می‌گویند کودکانی که در خانواده‌های فقیر به دنیا می‌آیند، به اساس نداشتن تغذیه درست به مشکلات سوء‌تغذیه، بیماری‌ها جسمی و روانی مبتلا می‌شوند.

ای در حالی‌است که پس از سقوط حکومت پیشین، بیش‌تر شهروندان از کار بیکار شدند و به تعداد افراد فقیر در کشور نیز افزوده شده‌است. نهادهای کمک‌رسان بین‌المللی می‌گویند که درحال حاضر ۹۷ درصد مردم کشور زیر خط فقر قرار دارند و اگر کمک‎‌های بشری در افغانستان صورت نگیرد، در زمستان پیش روی مردم این کشور به مشکل مواجه خواهند شد.