امام‌علی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان بار دیگر با ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان، بر ایجاد کمربند امنیتی در اطراف این کشور تاکید کرده‌است. آقای رحمان در نشست در دوشنبه پایتخت این کشور گفته که هراس‌افگنان هم‌چنان در تلاش عبور از مرزها هستند. آقای رحمان فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان را تهدیدی جدی برای آسیانه دانسته و […]

امام‌علی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان بار دیگر با ابراز نگرانی از وضعیت افغانستان، بر ایجاد کمربند امنیتی در اطراف این کشور تاکید کرده‌است. آقای رحمان در نشست در دوشنبه پایتخت این کشور گفته که هراس‌افگنان هم‌چنان در تلاش عبور از مرزها هستند. آقای رحمان فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در افغانستان را تهدیدی جدی برای آسیانه دانسته و هم‌چنان افزود که برخی کشورها رویکرد واحدی در جلوگیری از رشد تروریزم ندارند.

سقوط نظام پیشین و رویکار آمدن حکومت جدید، چشم‌‌انداز امنیت در منطقه‌ای‌‌ آسیای مرکزی را دچار دگرگونی شگرفی کرده‌است. تغییر وضعیت در افغانستان، کشورهای پنج‌گانه‌‌ آسیای مرکزی را ظاهرا با چالش‌های جدیدی هم‌چون قاچاق مواد مخدر، ناامنی و بی‌‌ثباتی سیاسی رو‍به‌‌رو کرده‌است.

در همین‌حال، امام علی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان، ایجاد یک کمربند امنیتی در اطراف افغانستان را یک امر ضروری خوانده‌‌است. آقای رحمان در نشست زیر عنوان ″همکاری بین‌المللی و منطقه‌ای امنیت و مدیریت مرزها برای مقابله با تروریزم و جلوگیری از حرکت تروریست‌‌ها″ در دوشنبه پایتخت این کشور گفت که تروریست‌ها هم‌چنان در تلاش عبور از مرزها هستند: ″تروریست‌ها از خاورمیانه نیز به افغانستان منتقل می‌‌شوند و فعالیت گروه‌های تروریستی در این کشور تهدیدی جدی برای آسیای میانه است. تا زمانی که همه طرف‌های ذینفع رویکرد مشترک نداشته باشند، مبارزه با تروریزم و تبلیغ افراط‌‌گرایی غیر ممکن ‌است″.

او تهدیدات امنیتی منطقه را جدی دانست و از گسترش افکار افراطی در بین جوانان هشدار داد. رییس‌جمهور تاجیکستان افزوده، در برخی از مناطق جهان انواع تروریزم تبلیغ می‌شود و با شعارهای ایدیولوژی افراطی بر روی ذهن جوانان کار می‌‌شود.

او تاکید کرد با وجود تلاش چشم‌گیر سازمان‌‌های بین‌المللی و منطقه‌‌ای، برخی کشورها رویکرد واحدی در جلوگیری از رشد تروریزم ندارند.

چندی پیش نمایندگان عالی رتبه حدود ۵۰ کشور، در سه اجلاس مهم بین‌المللی و منطقه‌ای که در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، از اوضاع امنیتی افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار تشکیل حکومت‌فراگیر در این کشور شدند. این درحالی‌است که امارت اسلامی همواره اطمینان داده که از خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.