صندوق حمایت از کودکانِ سازمان ملل متحد بار دیگر خواهان بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران دانش‌آموز در افغانستان شده‌است. این نهاد حامی کودکان گفته است که اعضای خانواده تمامی دختران افغانستان، طرفدار آموزش دختران‌شان استند. درهمین‌حال، شماری از فعالان حقوق زن نسبت به ادامه‌ی بسته‌ماندن مکتب‌های دختران نگرانی می‌کنند. هم‌چنان شماری از دانش‌آموزان دختر خواستار […]

صندوق حمایت از کودکانِ سازمان ملل متحد بار دیگر خواهان بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران دانش‌آموز در افغانستان شده‌است. این نهاد حامی کودکان گفته است که اعضای خانواده تمامی دختران افغانستان، طرفدار آموزش دختران‌شان استند.

درهمین‌حال، شماری از فعالان حقوق زن نسبت به ادامه‌ی بسته‌ماندن مکتب‌های دختران نگرانی می‌کنند. هم‌چنان شماری از دانش‌آموزان دختر خواستار بازگشایی مکتب‌های دختران اند.

پس از سقوط حکومت پیشین بیش‌تر از ۴۰۰ روز است که دختران بالاتر از صنف ششم اجازه‌ی رفتن به مکتب را ندارند، این امر واکنش‌های داخلی و خارجی را به همراه داشته است. حالا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد ″یونیسف″ بار دیگر خواهان بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم در افغانستان شده‌است. این نهاد پشتی‌بان کودکان می‌گوید که اعضای خانواده تمامی دختران افغانستان طرفدار آموزش آن‌ها استند. رییس ارتباطات خارجی یونیسف که با شماری از دختران دانش‌آموز دیدار کرده می‌گوید که دختران در افغانستان علاقمند کسب آموزش استند.

مدینه عمری، یک تن از دانش‌آموزانی است که همراه با دیگر همقطارانش اجازه‌ی رفتن به مکتب را ندارد، می‎‌گوید که دختران به درس و تعلیم نیاز دارند و از مسوولان می‌خواهد که دروازه‌ی مکتب‌ها را هرچی زودتر به روی آنان باز کنند.

از سویی‌هم آنالنا بربوک، وزیر خارجه جرمنی از ادامه‌ی بسته‌ماندن مکتب‌های دختران در کشور نگرانی کرده و گفته که از تابستان گذشته به این‌سو، حق آموزش و آزادی دختران و زنان افغانستان سلب شده‌است.

هم‌چنان شماری از فعالان حقوق زن از ادامه‌ی محرومیت دختران از دانش در کشور نگرانی کرده می‌گویند که ادامه‌ی این وضعیت به کشور صدمه وارد می‌کند.

این در حالی‌است که رزا اوتونبایوا، رییس یوناما در دیداری با زنان کار‌آفرین افغانستان

در مورد فرصت‌های کسب ‌و کار به رهبری زنان، صحبت کرده و گفته که حمایت از اشتغال زنان به معنای سرمایه ‌گذاری روی آینده افغانستان خواهد بود.

هم‌چنان صندوق کودکان ملل متحد، ″یونیسف″ در ماه میزان گفته بود که شمار دخترانی‌که اجازه نیافته‌اند، دوره ثانوی آموزش‌شان را در افغانستان تکمیل کنند، سه میلیون برآورد شده‌است.