رینا امیری نماینده‌ی ویژه‌ی‌ امریکا در امور زنان افغانستان گفته است که آموزش تمام شهروندان افغانستان، از جمله زنان و دختران، کلید رهایی افغانستان از فقر و وضعیت بد اقتصادی است. خانم امیری، گفته است که گرفتن فرصت‌های تحصیلی و کاری از نیم جمعیت افغانستان، سبب خواهد شد که افغانستان به استقلالیت اقتصادی نرسد. وی […]

رینا امیری نماینده‌ی ویژه‌ی‌ امریکا در امور زنان افغانستان گفته است که آموزش تمام شهروندان افغانستان، از جمله زنان و دختران، کلید رهایی افغانستان از فقر و وضعیت بد اقتصادی است.

خانم امیری، گفته است که گرفتن فرصت‌های تحصیلی و کاری از نیم جمعیت افغانستان، سبب خواهد شد که افغانستان به استقلالیت اقتصادی نرسد. وی هم‌چنان از اخراج شماری از دختران از خواب‌گاه مرکزی دانشگاه کابل ابراز نگرانی کرده‌است.

محرومیت دختران دانش‌‌آموز بالاتر از صنف ششم از آموزش ۴۰۰ روزه شد. نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای زنان افغانستان به این مناسبت در رشته تویتی‌های می‌‌گوید که انکار از آموزش نصف از جمعیت افغانستان، سبب می‌شود تا این کشور به رشد اقتصادی نرسد. نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای زنان افغانستان ادامه بسته‌ماندن مکتب‌های دختران را نگران کننده خوانده و تاکید کرده است که باید مکتب‌های دختران افغانستان بازگشایی شوند.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای زنان افغانستان هم‌چنان از اخراج شماری از دانشجویان از خواب‌گاه دانشگاه کابل می‌گوید که این کار برای آینده تحصیلی زنان افغانستان نگران کننده است. این در حالی‌است که وزارت تحصیلات عالی پیش از این اعلام کرده بود که اخراج دانشجویان از خواب‌گاه، به‌دلیل نقض قوانین خواب‌گاه‌‌ها از سوی آنان صورت گرفته است: ″گزارش‌های موثقی از اخراج دختران هزاره از خواب‌گاه‌ دانشگاه کابل و به خطر انداختن آینده تحصیلی آنان وجود دارد. طالبان به ‌طور فزاینده‌‌ای تحصیلات دانشگاهی را مختل می‌کنند و این کار بیشتر زنان و دختران هزاره را هدف قرار می‌‌دهد″.

نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا برای زنان افغانستان می‌گوید که هیچ راهی برای حرکت رو به جلو و تبدیل شدن حکومت سرپرست به عضو مشروع جامعه جهانی بدون رعایت حقوق همه شهروندان افغانستان، به‌ ویژه حق دختران برای تحصیل وجود ندارد.

نگرانی‌ها از بسته‌ماندن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم در حالی مطرح می‌شود که ذبیح‌الله مجاهد در نشستی در ترکیه گفت که بازگشایی مکتب‌های دختران در افغانستان حتمی است.