دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان ″یوناما″ اعلام کرده است که از سال گذشته به این سو ۲۰۰ مورد نقض حقوق‌بشری خبرنگاران را ثبت کرده‌است. این دفتر با نشر اعلامیه‌ا‌ی گفته است از ماه آگست سال ۲۰۲۱ به این ‌سو نقض حقوق‌بشری بیش از ۲۰۰ خبرنگار در افغانستان را ثبت شده‌است. براساس اعلامیه‌ای یوناما […]

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان ″یوناما″ اعلام کرده است که از سال گذشته به این سو ۲۰۰ مورد نقض حقوق‌بشری خبرنگاران را ثبت کرده‌است.

این دفتر با نشر اعلامیه‌ا‌ی گفته است از ماه آگست سال ۲۰۲۱ به این ‌سو نقض حقوق‌بشری بیش از ۲۰۰ خبرنگار در افغانستان را ثبت شده‌است. براساس اعلامیه‌ای یوناما این رقم شامل دست‌گیری‌‎‌های خودسرانه، بدرفتاری، تهدید و ارعاب است. یوناما در این اعلامیه تاکید کرده که باید همه در حفاظت از خبرنگاران و پایان دادن به معافیت از مجازات کمک کنند.

افغانستان یکی از ناامن‎‌‌ترین کشورها برای خبرنگاران شناخته می‌‌شود. با سقوط حکومت پیشین، رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان با محدودیت‌های گسترده مواجه ‌اند. در بیش از یک سال، نزدیک به نیمی از رسانه‌‌های افغانستان تعطیل شده و بیش‌تر خبرنگاران کارشان را از دست داده و یا از کشور مهاجرت کرده‌اند.

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان ″یوناما″ به‌‌مناسبت روز پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، گفته است که رسانه‌‌ها در افغانستان در خطر به ‌سر می‌برند. این دفتر می‌‌گوید که پس از سقوط حکومت پیشین، ۲۰۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران و نقض حقوق‌بشری آنان را ثبت کرده‌است. یوناما خشونت علیه خبرنگاران را بی‌‌سابقه خوانده و گفته است که این موارد شامل بازداشت‌‌های خودسرانه، بدرفتاری، تهدید و ارعاب است.

یوناما خواستار حفاظت از خبرنگاران افغانستان و پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه آنان شده‌است.

این در حالی‌است که انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در صفحه‌ی تویترش نگاشته است که بیش از ۷۰ خبرنگار در سال روان در جهان کشته شده‌اند. به گفته او، به بیشتر پرونده‌‌های این جنایت‌ها رسیدگی صورت نگرفته است و باید فرهنگ رایج معافیت از مجازات پایان یابد تا خبرنگاران رسالت اصلی‌شان را انجام دهند.