وزیر خارجه هند، بار دیگر تاکید کرده است که جهان نگران فعالیت تروریزم از افغانستان است. وزیر خارجه هند در نشستی خبری در مسکو با همتایی روسی خود، گفت جامعه جهانی و به‌‌ویژه همسایگان افغانستان باید با یک‌‌دیگر همکاری کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ تهدید تروریستی از افغانستان وجود ندارد. از سویی هم، […]

وزیر خارجه هند، بار دیگر تاکید کرده است که جهان نگران فعالیت تروریزم از افغانستان است.

وزیر خارجه هند در نشستی خبری در مسکو با همتایی روسی خود، گفت جامعه جهانی و به‌‌ویژه همسایگان افغانستان باید با یک‌‌دیگر همکاری کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ تهدید تروریستی از افغانستان وجود ندارد. از سویی هم، وزیر خارجه روسیه از برگزرای نشست فارمت مسکو تا یک هفته دیگر خبر داده و گفته است که نتایج آنرا با حکومت و سایر نیروهای سیاسی افغانستان شریک می‌کند.

پس از فروپاشی نظام جمهوری و روی‌کار آمدن نظام کنونی، حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان، در محراق توجه و نگرانی کشورهای جهان و به‌ویژه کشورهای منطقه قرار گرفته‌است.

در همین حال، وزیر خارجه هند، در نشستی خبری در مسکو با سرگی لاوروف، همتایی روسی خود، تاکید کرده است که جهان نباید افغانستان را فراموش کند. جی شنکر، وزیر خارجه هند افزود تروریزم و تروریست‌های فعال در افغانستان هم‌چنان یک نگرانی جدی برای جهان باقی‌مانده‌ است: ″جامعه بین‌المللی با دلایل موجه، نگرانی‌هایی در مورد تروریزم و تروریست‌هایی دارد که از افغانستان در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند. جامعه جهانی و به‌‌ویژه همسایگان افغانستان باید با یک‌دیگر همکاری کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ تهدید تروریستی از افغانستان وجود ندارد″.

از سویی هم، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفته است که نشست فارمت مسکو در مورد افغانستان در هفته آینده برگزار می‌‌شود و سیاسیون به‌شمول مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان در جریان قرار می‌گیرند: ″البته، ما هیچ راز پنهانی از نمایندگان حکومت افغانستان نداریم، ما نتایج نشست را به طالبان و سایر نیروهای سیاسی این کشور اطلاع خواهیم داد″.

پیش از این ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان، اعلام کرده بود که در نشست مسکو نماینده حکومت سرپرست حضور نخواهد داشت.

گفتنی‌است که هند و روسیه هم‌واره درباره‌ تهدیدات تروریستی از افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند. در مقابل، مقام‌های امارت اسلامی گفته‌اند که اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان در برابر هیچ کشور استفاده شود.