وزیر دفاع آمریکا می گوید که نتیجه توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان متزلزل است. به گفته این مقام آمریکایی، افراد وابسته به گروه طالبان در چندین سال گذشته در جنگ بوده‌ اند و به همین علت کنترل رهبران این گروه بر افراد شان کار سختی خواهد بود. مارک سپر وزیر دفاع آمریکا پس از […]

وزیر دفاع آمریکا می گوید که نتیجه توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان متزلزل است. به گفته این مقام آمریکایی، افراد وابسته به گروه طالبان در چندین سال گذشته در جنگ بوده‌ اند و به همین علت کنترل رهبران این گروه بر افراد شان کار سختی خواهد بود.

مارک سپر وزیر دفاع آمریکا پس از حمله هوایی نیروهای آمریکایی بر افراد وابسته به گروه طالبان گفته که نتیجه توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان متزلزل است. آقای سپر در یک نشست کمیته دفاعی کانگرس آمریکا گفته که طالبان به حملات شان بالای نیروهای امنیتی افغانستان ادامه داده و این نشان می ‌دهد که این گروه به کاهش خشونت‌ ها پابند نیست. به گفته او، افراد وابسته به گروه طالبان در چندین سال گذشته در جنگ بوده‌ اند و به همین علت کنترل رهبران این گروه بر افراد شان کار سختی است. او هشدار داده که اگر روند کاهش خشونت‌ها در افغانستان عملی نشود، نیروهای آمریکایی نیز بر عملیات‌های شان بر این ‌گروه ادامه می ‌دهند. آقای سپر تاکید کرده که آمریکا بر بنیاد اعلامیه مشترک به حمایت خود از دولت افغانستان ادامه می ‌دهد.

در همین حال، یک سناتور آمریکا پس از امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان گفته که شماری از سربازان آمریکایی برای مبارزه با تروریزم در افغانستان باقی می ‌مانند. لیندسی گراهام سناتور برجسته آمریکایی در یک پیام تویتری گفته که یک گروه از سربازان آمریکایی برای مبارزه با تروریزم در افغانستان باقی می ‌ماند. آقای گراهام افزوده که طالبان توان مبارزه با گروه‌های ترویستی از جمله القاعده و داعش را ندارند و به همین دلیل یک گروه کوچکی از سربازان آمریکایی برای مبارزه با تهدیدها در افغانستان باقی می‌ مانند. بر بنیاد توافقنامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان، نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان خارج خواهند شد.

بااین حال، حسین حقانی، سفیر پیشین پاکستان در واشنگتن گفته است که توافقنامه آمریکا با طالبان یک “معامله بد” است. به گفته آقای حقانی، افزون بر این که هر دو طرف معامله از آن تفسیر متفاوت دارند، مشکل پاکستان در این توافق حل نشده است. این دیپلومات پیشین پاکستانی می افزاید در حالی که آمریکا این توافق را “معامله صلح” به جهان معرفی کرده است؛ اما گروه طالبان آن را “معامله خروج آمریکا از افغانستان” می ‌داند. به گفته این دیپلومات پیشین پاکستانی، پاکستان رویکرد خود را در زمینه حمایت از طالبان تغییر نداده است. حسین حقانی می ‌گوید که آمریکا باید پاکستان را قناعت دهد که روابط خوب با افغانستان داشته باشد و از حمایت گروه ‌های مخرب مانند طالبان که همه در پاکستان مستقر اند، دست بکشد.