ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه می‌گوید که خطر تهاجم گروه‌های هراس‌افگن مانند داعش و القاعده به آسیای میانه افزایش یافته است. آقای پوتین در نشست سران امنیتی و اطلاعاتی شورای کشورهای مشترک‌المنافع این را هم گفته که حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان، خطر بالقوه برای منطقه است. پوتین در این نشست به اعضای کشورهای مشترک‌المنافع گفته […]

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه می‌گوید که خطر تهاجم گروه‌های هراس‌افگن مانند داعش و القاعده به آسیای میانه افزایش یافته است.

آقای پوتین در نشست سران امنیتی و اطلاعاتی شورای کشورهای مشترک‌المنافع این را هم گفته که حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان، خطر بالقوه برای منطقه است. پوتین در این نشست به اعضای کشورهای مشترک‌المنافع گفته است که باید در برابر تلاش‌هایی که برای مداخله در امور داخلی این کشورها صورت می‌گیرد، به گونه‌ی مشترک مقابله کنند.

در ادامه‌ی نگرانی‌ها از چگونگی حضور و فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان، ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه در پنجاه‌و‌یکمین نشست سران امنیتی و اطلاعاتی شورای کشورهای مشترک‌المنافع گفته است که خطر تهاجم گروه‌های هراس‌افگنِ مانند داعش و القاعده به آسیای میانه افزایش یافته است.

پوتین در این نشست افزوده که داعش، القاعده و دیگر گروه‌های هراس‌افگن در پی نفوذ به کشورهای مشترک‌المنافع، ایجاد هسته‌های مخفی و تمرکز شبه نظامیان در مرزهای افغانستان اند.

رییس‌جمهور روسیه این را هم گفته که تلاش برای انجام یک “انقلاب رنگی” و دامن زدن به درگیری‌های مسلحانه هم‌چنان ادامه دارد.

به گفته پوتین این تلاش‌ها می‌‍تواند امنیت همه اعضای کشورهای مشترک‌المنافع را تهدید کند.

آقای پوتین به اعضای کشورهای مشترک‌المنافع گفته که آنان باید در برابر این تلاش‌ها به گونه‌ی مشترک مقابله کنند.

این در حالی‌است که سخن‌گویان امارت اسلامی همواره حضور و فعالیت هراس‌افگنان در افغانستان را رد کرده و تاکید کرده‌اند که حکومت سرپرست به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان کشورهای منطقه و جهان تهدید شوند.

ولادیمیر پوتین در حالی از خطر نفوذ هراس‌افگنان به آسیای میانه ابراز نگرانی می‌کند که پیش از این نیز رییس‌جمهور و وزیر خارجه تاجیکستان و برخی از مقام‌های آسیای میانه از تجمع گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.