روسیه هشدار داده‌است در صورتی که در جنگ اوکراین پیروز نشود، از سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد. دیمتری مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه گفته است که تنها راه جلوگیری از استفاده سلاح هسته‌ای پیروزی قاطع روسیه در جنگ اوکراین است. وی غرب را متهم کرد که جهان را بسوی جنگ جهانی سوق می‌دهد. در […]

روسیه هشدار داده‌است در صورتی که در جنگ اوکراین پیروز نشود، از سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

دیمتری مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه گفته است که تنها راه جلوگیری از استفاده سلاح هسته‌ای پیروزی قاطع روسیه در جنگ اوکراین است. وی غرب را متهم کرد که جهان را بسوی جنگ جهانی سوق می‌دهد. در این حال  ولادیمیر پوتین در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهور ترکیه، برضرورت ارایه ضمانت معتبر از سوی کیف جهت ادامه انتقال غله اوکراین تاکید کرده‌است.

در حالی که با پیچیده شدن جنگ اوکراین و تاکید ناتو بر شکست روسیه در این جنگ، نگرانی‌ها در مورد استفاده مسکو از سلاح اتمی در نبرد افزایش یافته است، روسیه به گونه‌ی جدی هشدار داد که در صورت ناکامی این کشور مقابل اوکراین از سلاح هسته‌ای استفاده خواهد کرد. دیمیتری مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه و از نزدیکان ولادیمیر پوتین در پیامی گفته است که تنها در صورت پیروزی قاطع کشور در جنگ اوکراین احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای منتفی خواهد بود. وی افزوده که کشورهای غربی عملا جهان را به سوی جنگ جهانی سوق می‌دهند و تنها راه جلوگیری از این فاجعه پیروزی مطلق روسیه در اوکراین است: ″بیایید شفاف صحبت کنیم. کشورهای غربی دارند جهان را به‌سمت یک جنگ جهانی سوق می‌‌دهند. تنها راه اجتناب از یک مناقشه جهانی، پیروزی کامل و نهایی روسیه در اوکراین است، در صورتی که اوکراین پیروز شود، اقدام پس گیری مناطق الحاق شده به خاک روسیه خواهد کرد که این امر تهدید جدی علیه حاکمیت کشور ما است و باعث می‌شود ماده ۱۹دکترین دولتی روسیه در مورد بازدارندگی هسته‌‌ای فعال شود″.

از سویی دیگر مسکو خواهان ارایه تضمین از سوی کیف جهت انتقال غله اوکراین شده‌است. ولادیمیر پوتین در تماس تلفنی با رجب طیب اردغان رییس‌جمهور ترکیه تاکید کرده‌است که مسکو تازمانی که اطمینان از تامین امنیت کشتی‌های خود در دریای سیاه را حاصل نکندف اجازه انتقال غله اوکراین را نخواهد داد. وی اوکراین رامتهم کرد که از کریدور ایجاد شده برای انتقال غله به کشورهای فقیر، استفاده نظامی می‌کند: ″لازم است تحقیقات دقیقی درباره این حادثه انجام شود و هم‌چنین تضمین‌های واقعی از کی‌یف مبنی بر رعایت دقیق توافق‌‌های استانبول، از جمله عدم استفاده از کریدور بشردوستانه برای اهداف نظامی، دریافت شود. روسیه تنها در این صورت به بازگشایی این کریدور فکر می‌کند″.

در این حال، ویلادیمیرزلنسکی رییس‌جمهور اوکراین خواهان تامین امنیت کریدور انتقال غله این کشور شده‌است. وی هشدار داده در صورتی که روسیه مانع انتقال غله اوکراین شود، با پاسخ سخت جهان روبه‌رو خواهد شد: ″کریدور غله نیاز به حفاظت قابل اعتماد و طولانی مدت دارد، روسیه باید به وضوح درک کند که به هر اقدامی که مانع از عملیات صادرات مواد غذایی ما شود، پاسخ جهانی سختی دریافت خواهد کرد، این یک موضوع حیاتی برای ده‌ها میلیون نفر است″.

این درحالی‌است که مسکو به‌دلیل حملات هواپیمای بدون سرنشین اوکراین به بحیره سیاه و هدف قرار گرفتن کشتی‌های غیرنظامی این کشور، اشتراک خود در توافق‌نامه انتقال غله اوکراین را به حالت تعلیق درآورد.