سازمان ملل متحد در بیست‌وهفتمین نشست جهانی کوپ، افغانستان را ششمین کشور آسیب‌دیده از تغییرات اقلیمی در جهان خوانده‌است. معاون نماینده‌ی ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته که شهروندان افغانستان در پرتگاه این تغییرات قرار دارند و در ادامه خواهان توجه جهانیان به شهروندان کشور شده‌است. در همین حال، وزارت خارجه نیز با انتشار […]

سازمان ملل متحد در بیست‌وهفتمین نشست جهانی کوپ، افغانستان را ششمین کشور آسیب‌دیده از تغییرات اقلیمی در جهان خوانده‌است. معاون نماینده‌ی ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته که شهروندان افغانستان در پرتگاه این تغییرات قرار دارند و در ادامه خواهان توجه جهانیان به شهروندان کشور شده‌است.

در همین حال، وزارت خارجه نیز با انتشار پیامی، نگاشته که افغانستان از تغییرات اقلیمی بیش از دو میلیارد دالر، آسیب دیده‌است.

با آغاز نشست بین‌‌المللی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی، این سازمان گفته که افغانستان ششمین کشور آسیب‌دیده از تغییرات اقلیمی در جهان است. رامز الاکبروف معاون نماینده‌ی ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته که شهروندان افغانستان در پرتگاه این تغییرات قرار دارند. به ‌گفته‌ی این مقام سازمان ملل، افغانستان با رویدادهای طبیعی مرگ‌بار روبه‌رو شده که علاوه بر تلفات جانی، زیان‌های بزرگ به مواشی، زراعت، خانه‌ها و زیربناها وارد کرده‌است. معاون نماینده‌ی ویژه این سازمان برای افغانستان در پیام‌اش گفته که شهروندان افغانستان به تنهایی نمی‌‌توانند از این همه چالش‌ها بیرون شوند.

تکست کلیپ رامز الاکبروف، معاون نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان: ″شهروندان افغانستان نمی‌توانند به تنهایی از این همه چالش‌ها برون بیایند و جامعه جهانی و تمویل‌کننده‌‌ها باید با برخورد سخاوت‌مندانه و خلاقانه‌شان، از شهروتدان افغانستان هنگام تغییرات اقلیمی حمایت کنند″.

در همین حال، وزارت خارجه با انتشار پیامی گفته که افغانستان امسال بیش از دو میلیارد دالر از تغییرات اقلیمی آسیب‌دیده و در ادامه از کشورهای اشتراک‌کننده در نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل در شرم‌‌الشیخ مصر خواسته که تا برقراری ثبات اقتصادی در کشور به افغانستان کمک کنند.

این در حالی‌است که در افغانستان خشک‌سالیهای چند سال گذشته و این‌سو بارندگی‌ها و سرازیر شدن سیلاب‌ها، به شهروندان زیان‌های زیادی وارد کرده ‌که در تازه‌ترین مورد هم، شماری از ولایت‌های شمالی و شمال شرقی کشور مانند بدخشان و پنجشیر، شاهد لغزش کوه و زمین لرزه‌ای نسبتا شدید بوده و تلفات جانی و مالی نیز به همراه داشته‌است.