وزارت خارجه به برگزاری نشست مسکو بدون نماینده‌ی افغانستان واکنش نشان داد. عبدالقهار بلخی سخن‌گوی وزارت خارجه می‌گوید که بدون اشتراک نماینده‌ی افغانستان در چنین نشست‌ها، بحث در مورد افغانستان کاملا ناقص است. سخن‌گوی وزارت خارجه در هم‌چنان ادعای دبیر شورای امنیت ملی روسیه را که گفته بود، امریکا طالبان را برای اهداف ژیوپلتیک خود […]

وزارت خارجه به برگزاری نشست مسکو بدون نماینده‌ی افغانستان واکنش نشان داد.

عبدالقهار بلخی سخن‌گوی وزارت خارجه می‌گوید که بدون اشتراک نماینده‌ی افغانستان در چنین نشست‌ها، بحث در مورد افغانستان کاملا ناقص است. سخن‌گوی وزارت خارجه در هم‌چنان ادعای دبیر شورای امنیت ملی روسیه را که گفته بود، امریکا طالبان را برای اهداف ژیوپلتیک خود ایجاد کرده است، رد کرد. این در حالی‌است که نشست مشورتی فرمت مسکو درباره‌ی‌ افغانستان قرار است که در اوسط ماه نوامبر برگزار شود و از افغانستان کسی در این نشست دعوت نشده‌است.

نشست مشورتی فرمت مسکو درباره‌ی‌ افغانستان قرار است که در اوسط ماه نوامبر برگزار شود. در این نشست نمایندگان روسیه، چین، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان حضور خواهند داشت. مقام‌‌های روسی گفته‌اند که کسی از افغانستان در این نشست دعوت نشده‌است. در واکنش به آن، عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ در رشته ‌توییتی نوشته است که برگزاری نشست مسکو بدون نمایندگان افغانستان ناقص است.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ افزوده که عدم اشتراک نماینده‌ی افغانستان در چنین نشست‌‌ها می‌‍تواند روی تعامل تأثیر منفی بگذارد. بلخی هم‌چنان ادعای دبیر شورای امنیت ملی روسیه را که گفته بود، امریکا طالبان را برای اهداف ژیوپلتیک خود ایجاد کرده‌است، رد کرد.

این در حالی‌است که با گذشت یک سال از تسلط حکومت کنونی بر افغانستان، تاکنون هیچ کشوری این حکومت را به‌رسمیت نشناخته است. ایجاد حکومت‌فراگیر، رعایت حقوق‌بشری به ویژه حقوق زنان و مبارزه جدی علیه هراس‌افگنان از شروط عمده جهان از بهر تعامل با حکومت سرپرست افغانستان است.