سه تن از جنرال‌‌های ارتش پیشین افغانستان به آسوشیتدپرس، گفته ‌اند که روسیه سربازان پیشین کماندو را برای جنگ با اوکراین استخدام می‌‌کند. در همین‌حال، سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که از گزارش‌ها در این مورد اطلاع دارد، اما استخدام کماندوهای افغانستان توسط روسیه در جنگ اوکراین را تایید نمی‌کند. سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا او […]

سه تن از جنرال‌‌های ارتش پیشین افغانستان به آسوشیتدپرس، گفته ‌اند که روسیه سربازان پیشین کماندو را برای جنگ با اوکراین استخدام می‌‌کند.

در همین‌حال، سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که از گزارش‌ها در این مورد اطلاع دارد، اما استخدام کماندوهای افغانستان توسط روسیه در جنگ اوکراین را تایید نمی‌کند. سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا او در پاسخ به بی‌‌توجهی امریکا به کماندوهای افغانستان پس از خروج امریکا زا افغانستان گفت که راه‌‌های زیادی برای شهروندان افغانستان وجود دارد که به امریکا سفر کنند.

پس از سقوط حکومت پیشین به‌شمول دیگر شهروندان شماری زیادی از نظامیان پیشین ناگزیر به ترک کشور شده‌اند؛ اما شماری دیگری هنوزهم در کشور به سر می‌برند. به تازگی سه جنرالان ارتش پیشین افغانستان به آسوشیتدپرس، گفته‌‌اند که روسیه سربازان پیشین کماندوهای افغانستان را برای جنگ با اوکراین استخدام می‌‌کند.

این جنرالان ادعا می‎کنند که روسیه برای هر نظامی سابق افغانستان که پیشنهاد این کشور را برای شرکت در جنگ اوکراین بپزیرد ماهانه ۱۵۰۰ دالر می‌‌پردازد.

در همین‌حال، ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که از گزارش‌ها در این مورد اطلاع دارد؛ اما استخدام کماندوهای افغانستان توسط روسیه در جنگ اوکراین را تایید نمی‌کند. وی در پاسخ به بی‌ توجهی امریکا به کماندوهای افغانستان پس از خروج امریکا از افغانستان گفته که راه‌‌های زیادی برای شهروندان افغانستان وجود دارد که به امریکا سفر کنند: ″البته بر کسی پوشیده نیست که کرملین شبکه گسترده‌ای را به دنبال افراد توانمند برای جنگیدن و مرگ احتمالی در اوکراین گذاشته است″.

گفتنی‌است پس از انکه دولت قطر از تعلیق پروازهای تخلیه همکاران افغانستانی امریکایی از افغانستان خبر داد، اکنون وزارت امور خارجه امریکا گفته که برای اجرای طرح جاگزین آماده است.