در آستانه‌ی افزایش نتش‌های لفظی غرب و روسیه بر سر استفاده مسکو از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین، روسیه بار دیگر احتمال استفاده از سلاح کشتار جمعی در اوکراین را رد کرد. ولادیمیر پوتین روز 〈جمعه، ۶ عقرب〉 که در کنفرانس والدای سخن‌رانی می‌کرد بار دیگر تاکید کرد که روسیه در نبرد اوکراین از سلاح […]

در آستانه‌ی افزایش نتش‌های لفظی غرب و روسیه بر سر استفاده مسکو از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین، روسیه بار دیگر احتمال استفاده از سلاح کشتار جمعی در اوکراین را رد کرد.

ولادیمیر پوتین روز 〈جمعه، ۶ عقرب〉 که در کنفرانس والدای سخن‌رانی می‌کرد بار دیگر تاکید کرد که روسیه در نبرد اوکراین از سلاح هسته‌ای استفاده نخواهد کرد. وی افزود که چگونگی استفاده از سلاح هسته‌ای در قوانین روسیه واضیح شده و تا زمانی که حاکمیت ملی این کشور با تهدید جدی روبه‌رو نشود، از سلاح اتمی استفاده نخواهد کرد. رییس‌جمهور روسیه علاوه کرد که اکنون جهان در حساس‌ترین شرایط پس از جنگ جهانی دوم قرار گرفته است: ″تا زمانی که تسلیحات هسته‌‌ای وجود داشته باشد، تهدید استفاده از آن نیز وجود خواهد داشت. موقعیت هایی که روسیه ممکن است در آن‌ها از سلاح‌های هسته‌ای خود استفاده کند، همه در دکترین هسته‌ای آن نوشته شده است. مسکو هرگز اولین کسی نبود که در مورد استفاده از تسلیحات هسته ای صحبت کرد، بلکه صرفا پاسخ ‌هایی به اظهارات رهبران غربی مطرح ساخت″.

در این حال وزارت دفاع روسیه از تکمیل شدن روند بسیج نسبی نیروهای ذخیره این کشور خبر میدهد. سرگی شویگو وزیر دفاع این کشور در دیدار با ولادیمیر پوتین گفته است که تاکنون ۲۰۱۸ هزار نیروی ذخیره جذب شده‌اند و از این میان تنها ۸۲ هزار نیرو به اکراین فرستاده شده‌اند. وی تاکید کرده است که تنها نیروهای با تجربه به میدان‌های جنگ فرستاده می‌شوند و باقی باید مراحل آموزشی را پشت‌سر بگذرانند: ″نصاب جذب ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره ارتش تکمیل شده‌است و تاکنون ۲۸۰ هزار نیرو پذیرفته شده‌اند. باید بگویم که تنها ۸۲ هزار نیرو پس از فرا گیری تعلیمات نظامی به میدان‌های جنگ در اوکراین فراستاده شده‌اند. میانگین نیروهای ارسال شده ۳۵ سال است و در حال‌حاضر هیج برنامه دیگری برای جذب نیروی بیش‌تر وجود ندارد″.

این در حالی‌است که ولادیمیر زلنسکی ریس‌جمهور اوکراین چندی پیش از مردم روسیه خواسته بود که به فراخوان حکومت این کشور نه بگویند و برای جنگ در برابر نیروهای اوکراینی به میدان‌های نبرد حاضر نشوند.