روسیه تعلیق توافق انتقال غله را پاسخی به حملات اوکراین به کشتی‌های این کشور خواند. ولادیمیر پوتین ریس‎جمهور روسیه می‌گوید که مشارکت این کشور در توافق انتقال غله به حالت تعلیق قرار گرفته و این اقدام به درپاسخ به هدف قرار گرفتن کشتی‌های غیر نظامی این کشور از سوی کیف انجام شده است. وی تاکید […]

روسیه تعلیق توافق انتقال غله را پاسخی به حملات اوکراین به کشتی‌های این کشور خواند.

ولادیمیر پوتین ریس‎جمهور روسیه می‌گوید که مشارکت این کشور در توافق انتقال غله به حالت تعلیق قرار گرفته و این اقدام به درپاسخ به هدف قرار گرفتن کشتی‌های غیر نظامی این کشور از سوی کیف انجام شده است. وی تاکید کرده است که بیش‌تر غله انتقال شده از اوکراین به کشورهای فقیر نه؛ بل‌که به کشورهای اروپایی تحویل داده شده‌است. در این حال وزیر امور خارجه روسیه گفته است که کشورهای غربی از بهر حفظ برتری خود به سیاست‌های غلط در برابر این کشور و چین متوسل شده‌اند.

در حالی که نگرانی‌ها از توقف انتقال غله اوکراین از طریق بحیره سیاه در پی تصمیم روسیه مبنی بر تعلیق توافق انتقال غله افزایش یافته است، روسیه، این تصمیم را اقدام متقابل در برابر اواکراین خوانده‌است.

ولادیمیرپوتین رییس‌جمهور روسیه در یک نشست خبری، از ادامه تعلیق توافق انتقال غله اوکراین خبرداده و افزوده که این اقدام در پاسخ به حملات هواپیمای بدون سرنشین اوکراین به بحیره سیاه انجام شده است. وی تاکید کرده که اوکراین کشتی‌های غیر نظامی را هدف قرار داده است: ″اوکراین به کمک نیروهای اطلاعات انگلیس کشتی‌های غبر نظامی ما را در بحیره سیاه هدف قرار داد، پس از آن ما مشارکت خود در توافق‌نامه انتقال غله را به حالت تعلیق درآوردیم، این پاسخی بود در برابر حملات تروریستی رژیم اکراین″.

رییس‌جمهور روسیه در ادامه افزود که غله اوکراین به بهانه کشورهای فقیر به کشورهای اروپایی ارسال می‌شود: ″ما دقیقا به خاطر کشورهای فقیرتر بر سر چنین توافقنامه‌‌ای موافقت کردیم. به طور کلی، به نظر می‌رسد که ۳۴ درصد از غله اوکراین به ترکیه می‌‌رود، ۳۵ درصد یا بیش‌تر توسط کشورهای اتحادیه اروپا دریافت می‌‌شود و براساس گزارش وزارت کشاورزی ما فقط بین یا چهار یا پنج درصد به کشورهای فقیرتر می ‌رود″.

در این حال، سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، کشورهای غربی را متهم به اتخاذ سیاست‌های غلط در قبال روسیه و چین کرد. وی افزود که کشورهای غربی با منزوی ساختن چین و روسیه به دنبال سلطه جویی در جهان هستند: ″امروز تمام غرب به طرز عجیبی تلاش می‌‌کند تا سلطه جویی خود را حفظ کند و برای این منظور، از تمامی روش‌‌های غیر معمول مهندسی ژیوپلیتیکی علیه روسیه و چین بهره می‌‌برد؛ چون آن‌ها ما را دشمن اصلی خود می‌دانند″.

این در حالی‌است که کشورهای ترکیه، روسیه، اوکراین وسازمان ملل متحد بتاریخ ۲۲ جون سال روان در استانبول توافقنامه‌‌ای را به امضا رسانیدند که براساس آن از انتقال غله از سه بندر اوکراین در دریای سیاه که به‌دلیل جنگ متوقف شده بود، از سرگرفته شد.