ضمیر کابلوف، فرستاده‌ی ویژه‌ی روسیه در امور افغانستان امریکا و انگلیس را به تقویت شاخه افغانستان داعش متهم کرده‌است. فرستاده‌ی ویژه‌ی روسیه در امور افغانستان در مقاله‌ای نوشته است که تقویت این گروه در افغانستان، به هدف فشار بر کشورهای آسیای مرکزی برای جدا کردن این کشورها از روسیه صورت می‌گیرد. نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه در […]

ضمیر کابلوف، فرستاده‌ی ویژه‌ی روسیه در امور افغانستان امریکا و انگلیس را به تقویت شاخه افغانستان داعش متهم کرده‌است.

فرستاده‌ی ویژه‌ی روسیه در امور افغانستان در مقاله‌ای نوشته است که تقویت این گروه در افغانستان، به هدف فشار بر کشورهای آسیای مرکزی برای جدا کردن این کشورها از روسیه صورت می‌گیرد. نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه در امور افغانستان هم‌چنان نوشته است که کابل نیز موظف ساخته شده که فعالیت‌های ستیزه جویان اویغور موسوم به جنبش اسلامی ترکستان شرقی را محدود نکند. وی در این مقاله هم‌چنان از برگزاری نشست مسکو درباره افغانستان نیز خبر داده‌است.

هرچند مقام‌های کنونی همواره از امنیت سراسری در افغانستان سخن می‌زنند؛ اما حملات اخیر گروه داعش نگرانی‌هایی را در میان کشورهای منطقه و جهان ایجاد کرده‌است. در همین‌حال، ضمیر کابلوف فرستاده‌ی ویژه‌ی رییس‌جمهور روسیه در امور افغانستان درباره رشد داعش در مقاله‌ای نوشته است، که ایالات متحده به همراه انگلیسی‌ها به تقویت سنگرهای شاخه افغانستان داعش کمک می‌کند: ″امریکایی‌ها همراه با همدستان انگلیسی، همه‌ای تلاش خود را می‌کنند تا مواضع و پتانسیل مخرب جناح افغانستانی داعش را تقویت کنند که این گروه ابزاری برای فشار بر کشورهای همسایه آسیای مرکزی برای جدا کردن آن‌ها از روسیه باشد″.

کابلوف افزوده است که امریکا با تهدید به حمله از طریق هواپیماهای بدون سرنشین رهبران امارت اسلامی را تشویق به فاصله گرفتن از روسیه و چین می‌کنند.

نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه در امور افغانستان هم‌چنان نوشته است که کابل نیز موظف ساخته شده که فعالیت‌های ستیزه جویان اویغور موسوم به جنبش اسلامی ترکستان شرقی را محدود نکند.

پیش از این نیز، نماینده‌ی ویژه‌ی روسیه برای افغانستان گفته بود نظر به برآوردهای روسیه، از زمان به قدرت رسیدن امارت اسلامی، شمار جنگ‌جویان داعش در افغانستان سه برابر شده‌است. امارت اسلامی اما این آمارآنرا نادرست و دور از واقعیت خوانده بود. این درحالی‌است که امارت اسلامی همواره تاکید کرده که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها استفاده کند.